Přestěhovali jste se na venkov a chcete si pěstovat vlastní zeleninu? Rozhodli jste se pořídit hospodářská zvířata, ale nevíte, jak správně skladovat seno? Nevadí, že nemáte zatím žádné zkušenosti, časem je získáte. Pro začátek vám poradí tento článek, na co si dát pozor při výběru fóliovníku a jaké skladovací objekty jsou pro vás nejvhodnější.
Fóliovník jako ekonomičtější varianta skleníku
Chceme-li prodloužit vegetační období naší úrody a zároveň ušetřit peníze, nabízí se jako vhodná alternativa skleníku tzv. fóliovník. Fóliovníky se liší konstrukcí a typem použité fólie. Právě zvolená fólie nejvíce ovlivňuje jejich životnost. Existuje několik typů fólií podle jejich tloušťky. Ty nejtenčí mají kolem 0,1 mm a nejsou moc výdržné, disponují jimi většinou levné fóliovníky. Obvykle postačí na jednu sezónu a pak je musíme vyměnit. Abychom si ušetřili práci a starosti, vyplatí se pořídit silnější fólie. Ty už jsou schopny uchránit naši úrodu před UV zářením. Pokud chceme, aby nám fóliovník vydržel co nejdéle, měli bychom investovat do nejmodernějších fólií, jenž mají životnost až 7 let. Společnost Konstrukce Schwarz, s.r.o. nabízí fóliovníky různých tvarů a velikostí. Vybírat můžete mezi konstrukcemi s rovnými boky, které jsou náročnější na montáž, nebo fóliovníky s oblými boky.
Seníky versus skladové haly
Skladovací prostory volíme podle toho, co potřebujeme uskladnit. Jestliže nám jde jen o skladování sena, či slámy, postačí na to klasické seníky. Jejich konstrukce je řešena ocelovými plochami pokrytými fólií, bez čel. Výhodou těchto objektů je, že není třeba instalovat ventilaci a náklady na jejich pořízení jsou nižší, než je tomu u skladových hal. Navíc, pokud se obáváte, že by seno mohlo navlhnout, dají se využít dešťové kryty, jako ochrana seníku. Jestliže ale potřebujeme skladovat i různou techniku, hospodářské stroje a jiná zařízení ve velkém množství, budeme potřebovat stavbu se specifickými požadavky. Musíme proto počítat s tím, že stavba skladové haly bude časově náročnější.