Jaké si zvolit zahradní zastřešení?

MabelAmber / Pixabay


Na zahradu se dá dát takřka cokoliv – pískoviště, bazén, skluzavku či třeba saunu. Zapomínat by se ovšem nemělo ani na venkovní posezení.

Díky němu si totiž můžeme užívat čerstvého vzduchu, aniž bychom museli opustit svůj pozemek. K tomu však krom jiného potřebujeme vhodnou střechu. Ta by v první řadě neměla být laciná.

Levná řešení nejsou dostatečná

Střecha na terasu může být tvořena kdečím, dokonce i nepromokavou plachtou. Takovéto řešení není na českých zahradách ničím neobvyklým. Jedná se o levný způsob, jak si zastřešit své venkovní posezení. Nejde ovšem o nic trvalého a už vůbec ne reprezentativního.

Mnohem lepší jsou slunečníky. Ty jsou také poměrně levné, ale alespoň vypadají dobře. Nejsou ovšem vhodné do deště, dokáží pouze chránit před slunečními paprsky.

Proto je lepší sáhnout trochu hlouběji do kapsy a zvolit si klasiku ve formě zahradního altánu či pergoly. Obě tato řešení jsou elegantní a dlouhodobě funkční.

Co zvolit?

Vybrat si mezi pergolou a altánem nemusí být vždy jednoduché. Hodně záleží na tom, kde má zastřešení stát. Zahradní altány bývají často poměrně masivní konstrukce, jež nabízí nejen ochranu shora, ale i podlahu.

Samozřejmě najdou se i modely, jež podlahu postrádají, nicméně klasický altán ji obvykle má. Kdo si tedy pořídí tento druh produktu, nepotřebuje už nic navíc.

Lidé, kteří již mají u domu vystavěnou terasu, dají obvykle raději přednost pergole. Ta sice může stát i samostatně, nicméně obvykle se pergoly montují rovnou k domům. Jednak díky tomu lépe zakryjí terasu, jednak jim to zaručuje vyšší stabilitu.

Stavba

Postavit altán nebo pergolu není takový med jako roztáhnout slunečník, avšak nejde ani o nic extra náročného.

Dnes se totiž tato zastřešení vyrábí ve formě prefabrikovaných stavebnic, jež dokáže s návodem dát dohromady i poučený laik. Lidé, co si na montáž netroufají, o ni mohou požádat prodejce. Samozřejmě za příplatek.

Napsat komentář