Víte, co je promptování?

geralt / Pixabay

Jazykové modely jako GPT či Gemini jsou dnes našimi běžnými každodenními společníky. Používáme je v práci, ve škole i v soukromém životě. Vy ne? Pak je na čase se to naučit, dokáží vám ušetřit opravdu velké množství času.

Jsou to jazykové modely, proto pro vás dokáží vyřešit jazykové úkoly. Odpoví vám na nejrůznější otázky, sepíší za vás referát do školy, napíší e-mail americkému šéfovi bezchybnou angličtinou, vymyslí nápady na váš příští firemní příspěvek na Facebook. Jen je třeba se správně zeptat.

AI není složitá, stačí si s ní trochu pohrát

Použít jazykový model a využít ho, aby vám dal to, co potřebujete, není nijak složité. Model GPT máme všichni k dispozici zdarma, stačí si otevřít web ChatGPT a zaregistrovat se tam. Pak už se můžete začít ptát. A právě tomu se říká promptování.

Co je promptování? V podstatě způsob, jakým modelu zadáváte vstupy (anglicky prompty). Chcete-li zadat dobrý prompt, je třeba, aby byl:

· dostatečně konkrétní,

· specifikoval kontext vašeho dotazu,

· určoval strukturu a rozsah odpovědi.

Čím volnější ruce jazykovému modelu necháte, tím horší bude výsledek. Ptejte se vždy raději specificky. Úkoly, které má splnit, zadávejte velmi konkrétně. Složité to není, chce to jen trochu cviku a zkušeností.

Na špatnou otázku jedině špatná odpověď

Pokud dostanete špatnou odpověď, je dost možné, že jste se prostě jen špatně zeptali. A v takovém případě není nic jednoduššího než to zkusit znovu, nebo modelu říct, co by měl udělat jinak. Zachovává si kontext, ví, na co jste se ptali předtím, takže můžete rovnou specifikovat „to bylo super, ale potřebuji, aby text byl na 1000 znaků“.

Pokud chcete konkrétnější tipy, jak správně tvořit prompty, podívejte se do magazínu Wired.cz, respektive do jeho odnože pro Českou republiku. Zaměřuje se na téma technologií, byznysu, vědy, zdraví, designu a kultury.

Napsat komentář