Pracujete jako živnostník či podnikatel například na stavebních pracích v Německu? Ať už teprve vstupujete na německý trh, nebo tam již nějakou dobu působíte, ale nejste si jistí tamní pracovní legislativou, pravděpodobně byste si měli domluvit konzultaci s odborníky. Mohou vám pomoci ušetřit značné peníze. Stát vám spoustu peněz vrátí, pokud si o ně požádáte.
Příkladem je Freistellung. Jestliže toto osvobození od srážkové daně nemáte vyřízené, odběratel vašich služeb je povinen vám z každé faktury srážet stavební daň ve výši 15 %, což není zrovna málo. Je jedno, jestli je to český, nebo německý odběratel, záleží na umístění stavby. Po vyřízení osvobození od srážkové daně každopádně dostanete platbu v plné výši.
Kdy o Freistellung požádat?
Ideálně samozřejmě ještě před tím, než odběrateli vystavíte první fakturu, abyste nepřišli o peníze. Jestliže už je pozdě a srážková daň už vám z nějakých faktur byla stržená, stále máte šanci získat ji na konci kalendářního roku. O vrácení tzv. Bauabzugsteuer (stavební daně) lze požádat po skončení kalendářního roku, za nějž jste ji odváděli.
Mimochodem, úplně nejlepší je, když mají vyřízení Freistellung také vaši subdodavatelé. Potom jim ani vy nemusíte strhávat z faktur srážkovou daň a odvádět ji daňovému úřadu. Všichni máte o starost méně.
Jak si Freistellung vyřídit?
Potřebovat budete vaše Steuernummer, tedy německé daňové číslo. Nemáte ho? Nechte tyto formality na odbornících. Obraťte se na TJ-Legal, která českým a slovenským firmám již dlouhá léta pomáhá v komunikaci a s vyřizováním s německými úřady. Steuernummer pro vás získá a pak vyřídí i Freistellung. Obvykle to zvládá do tří týdnů.
Může vás rovněž přihlásit do německé řemeslnické komory, jestliže vykonáváte regulovanou činnost. Zvládne nahlásit zaměstnance vysílané do Německa na německý fond dovolené a celní úřad Zollamt. Stačí ji kontaktovat přímo na jejich webových stránkách https://tj-legal.cz/.