Jestliže nemáte připravené žádné úspory na horší časy, pak se jako jediné řešení nečekaných nebo příliš vysokých výdajů nabízí půjčka. Může to vypadat snadno – prostě zajdete do banky a tam si sjednáte úvěr, který bude vyhovovat vašim potřebám. Avšak bez žádné finanční rezervy nebo dostatečných příjmů se může i tento cíl zdát nedosažitelný, zejména pro ty, kdo už nějaký úvěrový produkt na kontě mají. Co tedy dělat, abyste měli větší šanci na schválení vaší žádosti?
1. Zapracujte na své bonitě
Základním kritériem, podle kterého poskytovatel půjček vyhodnotí, zda vám vaši žádost o úvěr schválí, je vaše bonita. Tento pojem zahrnuje informace o vašich předchozích úvěrech a mimo to také váš pravidelný příjem a případné další informace, které svědčí o tom, že svůj závazek budete skutečně schopni splácet. Tím chrání nejen sebe, ale samozřejmě také vás.
Samozřejmě existují i nebankovní půjčky bez doložení příjmů, nicméně nenechte se oklamat názvem. I u těchto typů produktů musíte své příjmy doložit, jen k nim společnosti nepřihlížejí tolik jako v případě jiných druhů půjček. Proto si nejprve udělejte pořádek ve vlastních financích, najděte si stabilní zaměstnání a raději rovnou odkládejte na horší časy, abyste byli připraveni na jakékoliv okolnosti.
2. Přistupujte k půjčkám zodpovědně
Není nic špatného na tom, že využíváte kreditní kartu či kontokorent. Naopak takto ukazujete bankám či jiným poskytovatelům, jaký jste vlastně dlužník. Pokud s nimi dokážete pracovat správně a platíte včas, dáváte tak najevo, že je na vás opravdu spoleh. Z toho důvodu byste si měli neustále hlídat, že jste vaši kreditku nepřeřerpali nebo nezapomněli zaplatit nějakou splátku. Taková chyba by pro vás mohla být osudová.
3. Zkontrolujte registry dlužníků
V souvislosti s předchozím bodem je třeba zkontrolovat registry dlužníků, zejména pak Czech Credit Bureau a Solus. Jestliže jste totiž v minulosti měli nějaký úvěr nebo jste zavčas nezaplatili fakturu za mobilní služby, tak tam o vás budou mít nějaký záznam, ať už pozitivní či negativní. Mohli byste namítat, že přece můžete využít půjčky bez registrů, i tady se však do registrů nahlíží, jen ne s takovým důrazem jako u běžných úvěrů. Z toho důvodu byste si data splatnosti měli vždy dobře pohlídat.
4. Nesnažte se lhát
Přemýšlíte o tom, že byste do žádosti o úvěr uvedli vyšší příjem, než skutečně máte, abyste získali výhodnější úrok? Tak na to rychle zapomeňte! Pravda vždy vyjde na povrch, avšak důvěru zpátky jen ten nezískáte. Také si dávejte pozor na to, zda jste vyplnili všechny kolonky nebo jestli nemáte v některých slovech překlepy. Správně vyplněná žádost bude vyřízena podstatně rychleji, zatímco chyby by ji mohly podstatně pozdržet nebo dokonce zapříčinit její zrušení či zamítnutí.
5. S žádostmi to nepřehánějte
Lidé si často podávají více žádostí o úvěr zároveň, což samo o sobě vůbec není na škodu, jelikož máte možnost jednotlivé půjčky důkladně porovnat. Na druhou stranu to však může schválení některé půjčky pozdržet, protože se banky na vaše žádosti mohou podívat v registrech. V horším případě může dojít dokonce k tomu, že vám schválí několik žádostí najednou a vy budete mít na krku několik různých úvěrů. Takže se raději držte příslovím: „Dvakrát měř a jednou řež.“