Tím nejcennějším, co dnešní firmy vlastní, je ve většině případů jejich know-how. Není divu, že případů zneužití vnitrofiremních informací stále přibývá. Nejčastěji se jedná o současné nebo bývalé zaměstnance, kteří si od Vás odnesou databázi firemních klientů k jinému zaměstnavateli. Může se však jednat i o externí dodavatele služeb, kteří ze svěřených informací mohou získat a následně zneužít detaily týkající se vašeho nového projektu.
Ochránit know-how pomohou dohody o mlčenlivosti
Jelikož tyto informace jsou obvykle pro existenci firmy klíčové a představují významnou část jejího kapitálu, je naprosto nezbytné je za všech okolností chránit. Nejúčinnějším způsobem, jak zabránit únikům firemních informací, je podepsání dohody o mlčenlivosti se všemi zaměstnanci a třetími stranami, které se dostávají do styku s utajovanými informacemi. Dohoda o mlčenlivosti, známá také pod anglickou zkratkou NDA (Non-disclosure agreement) je pro osoby, které ji podepíší právně závazná, a v případě jejího porušení může být základem pro vymáhání škody.
Dohodu o mlčenlivosti si nechte vypracovat odborníkem
Dohoda o mlčenlivosti by měla být sepsána odborníkem na pracovněprávní problematiku, který ji dokáže sestavit tak, aby vyhovovala vašim potřebám a odpovídala všem platným právním předpisům. Najít vhodného odborníka nemusí být problém. Stačí do vyhledávače napsat„advokát pracovní právo Praha“, a ze zobrazených výsledků si vybrat právníka, který bude vyhovovat vašim požadavkům.
Pokud si však chcete ušetřit dlouhé hledání s nejistým výsledkem, můžete oslovit přímo pražskou advokátní kancelář BOROVEC LEGAL, kterou vede advokát pracovní právo – David Borovec, který se specializuje na pracovněprávní problematiku, se kterou má již dlouholeté zkušenosti. Sepíše pro vás dohody o mlčenlivosti a konkurenční doložky v souladu s aktuálními zákonnými úpravami a požadavky oboru, ve kterém podnikáte.