Zlatá ulička se nachází mezi hradčanskou radnicí a starým Úřadem nejvyššího purkrabí. Název uličky byl odvozen od zlatníků, kteří zde bydleli.
V roce 1597 byl Rudolf II. požádán střelci z bran Pražského hradu o svolení postavit v nově opravené zdi oblouky, ty zazdít a postavit v nich komůrky zabírající pouze hloubku výklenku. Střelci stavěli příbytky na své náklady a také je tak prodávali. Rovněž je kupovali a to nejdříve mezi sebou, později pak i jiným osobám.
Stavby se velice brzy začali rozšiřovat do uličky různými přístavbami. Nové přístavby se postupně rozšířili i do protilehlé románské zdi a stěně hradní purkrabství.
Po druhé světové válce Kancelář Československého prezidenta republiky domky vykoupila a upravila. Dokončení Zlaté uličky je datováno v roce 1955. Ulička v Praze si získala své příznivce u mnohých českých spisovatelů, výtvarníků a básníku.
Zlatá ulička, inspirace pro umělce
Například Franz Kafka zde napsal velkou část povídek ze sbírky Venkovský lékař. V jednom z dalších domů se dokonce scházel František Halas s Jaroslavem Seifertem či Vítězslavem Nezvalem. Celá ulička se těší velké návštěvnosti. V současné době ve Zlaté uličce nalezneme galerii, originální obchůdky a expozice.