Co si představíte, když se řekne angličtina pro nejmenší? Hodiny angličtiny v první třídě na ZŠ? Nebo jdete ještě dál a napadne Vás angličtina ve školce? A víte, od kolika let je vhodné s angličtinou začít?
Pravda je, že názory na to, kdy nastává optimální období pro to, začít svou ratolest učit jazyky, se různí. Jedni by děti nejraději učili jazyky již od kolébky, druzí razí názor, že nejlepší je počkat do školy. V obecné rovině se však dá říct, že, nepochází-li dítko z bilingvní rodiny, tou nejpřirozenější dobou je předškolní věk, a to z několika důvodů.
Zaprvé se dětem nabízí přirozená a nenásilná cesta výuky prostřednictvím kroužků přímo v MŠ, zadruhé děti v tomto období nasávají řeč jako houba a zatřetí ještě nejsou zatíženy studem, který by jim bránil v učení pokusem a omylem, které je nejefektivnější.
Lehce zvýhodněny tedy jsou děti, které navštěvují školku, jež výuku jazyků přímo v zařízení podporuje. Zoufat ale nemusíte ani tehdy, pokud Vaše školka kroužkům neholduje a lekce angličtiny v její nabídce nenajdete. Řada jazykových škol se specializuje na práci s dětmi a ani kurzy angličtiny pro nejmenší, tedy pro předškoláky, u nich nejsou výjimkou.
Tyto docházkové kurzy v rámci jazykové školy mají navíc ještě jednu výhodu. Jsou zpravidla více časově dotovány, než kroužky v MŠ a výuka probíhá v podstatně menších skupinách, což umožňuje intenzivnější práci a individuálnější přístup. Lektor má tedy možnost se zaměřit na každé dítě zvlášť a vyhovět jeho individuálním potřebám. To při výuce ve školkách zpravidla nebývá možné.
Ať tak či onak, jedno mají kurzy angličtiny pro nejmenší společné. Probíhají zábavnou a interaktivní metodou, založenou na aktivní nápodobě, hře a praktické zkušenosti. Do výuky lektoři zapojují celou paletu pomůcek, jako jsou obrázkové karty, edukativní videa, maňásky, míče, skládačky a další. Prostřednictvím speciálních výukových her se pak děti učí, aniž by o tom věděly.