Bezpečný provoz zemědělské techniky, stavebních strojů a nákladních vozů

Provoz a údržba stavební a zemědělské techniky stejně jako nákladních vozidel má svá specifika, která je nutno mít na paměti mimo jiné také při výběru vhodných pneumatik. Jaká to jsou a na co je třeba dát si pozor?

Specifika pneu pro stavební a zemědělské stroje

Stavební a zemědělské stroje jsou většinou využívány na poměrně malých plochách a v mnoha případech nemusí urazit příliš dlouhé vzdálenosti. To ovšem neznamená, že by neměla být věnována pozornost výběru kvalitních pneumatik pro stavební stroje a zemědělskou techniku. Právě nerovný terén a nejrůznější překážky totiž mohou v opačném případě ohrozit bezpečnost řidiče a dalšího personálu. Pneumatiky pro stavební stroje musí být mimořádně odolné, aby nedošlo k jejich protržení, stejně jako je tomu v případě pneu pro zemědělskou techniku. Je tedy zřejmé, že pravidelné prohlídky a servis by měly zahrnovat nejen velmi namáhané součásti motoru, ale jistou pozornost si zaslouží právě také kola a pneu.

TIP: Pokud přezouváte pneumatiky, neobejdete se bez kvalitního kompresoru, zvolit můžete například kompresor se vzdušníkem

Důležité aspekty pneu pro nákladní vozidla

Poněkud jiná situace nastává v případě autobusů nebo nákladních vozidel. I zde je velké riziko protržení, zejména vlivem najetí na obrubník a podobně, ale přidává se zde také požadavek na dobré jízdní vlastnosti i na delší vzdálenosti. Někoho by mohla překvapit skutečnost, že v rámci pneu pro nákladní vozidla není nutné rozlišovat mezi letními a zimními typy. Hloubka dezénu je samozřejmě důležitá, ale podstatnějším hlediskem je zde konkrétní umístění pneumatiky v rámci vozidla.

Napsat komentář