Po úspěšném absolvování přijímacích zkoušek na vysoké školy čeká řadu studentů další nelehký úkol – porozhlédnout se po volných bytech v Brně k pronájmu. Stále více vysokoškoláků totiž opouští koleje a hledá si bydlení, které jim nabídne více svobody. Sehnat ale byt, který by vyhovoval vašim představám a navíc by ještě nezruinoval vaše dosavadní úspory, může být těžší, než se na první pohled zdá. Nechte se inspirovat našimi tipy, jak si ulehčit práci s hledáním bydlení a přesvědčte se, že Brno je ze všech českých měst tím nejlepším, které jste si na dobu svého studia mohli zvolit!
Byty v Brně k pronájmu – pokud toužíte po samostatnosti, začněte hledat co nejdříve!
Začíná to být téměř pravidlem. Po absolvování prvního roku na vysoké škole studenti stále častěji opouštějí koleje a hledají si bydlení v soukromí. Vede je k tomu hned několik důvodů – omezené soukromí, nutnost hlásit návštěvy, nižší komfort a často i hygiena ve sdílených prostorách, ale také omezené vybavení pokojů i kuchyně a velmi často i lokalita, která nenabízí dostatečně zajímavé možnosti dalšího mimostudijního vyžití. Pokud navíc máte štěstí a seženete si příjemné bydlení spolu s dalšími kamarády nebo partnerem, může vás ve finále vyjít tento pokoj levněji, než studentská kolej. Se sháněním takového bytu ale určitě neotálejte. Obecně platí, že s hledáním bydlení byste měli začít nejméně dva měsíce dopředu a v září, kdy se většina studentů vrací do školy, to platí dvojnásob. Pokud tedy začnete hledat už začátkem léta, určitě neuděláte chybu.
Sociální sítě a doporučení známých fungují při hledání nejlépe
Hledat byt se dá téměř všude, online i offline. Od tradičních pomocníků, jako jsou realitní kanceláře, přes nejrůznější specializované servery, které cílí i na jednotlivá krajská města, až po klasické inzeráty na vývěskách školy. Určitě neuškodí vylepit si graficky zajímavý letáček s poptávkou i v oblíbené studentské kavárně nebo hospodě, kam chodí většina spolužáků. V poslední době ale vedou sociální sítě, zejména skupiny na Facebooku. Každý tam může vložit poptávku i nabídku po bydlení či spolubydlení a reakce jsou často rychlejší než v případě předešlých nástrojů. Pokud odpovídáte na nabídku, zkuste být mezi prvními a napsat majiteli soukromou zprávu. V případě poptávky se snažte být originální, zaujměte fotografií nebo nabídněte na oplátku něco, co by se ostatním spolubydlícím mohlo hodit – například pokud vlastníte herní konzoli, umíte perfektně statistické metody nebo vás baví péct sladké.
Brno patří studentům!
V druhém největším městě České republiky najdete pět veřejných vysokých škol, není se proto čemu divit, že vysokoškolského studenta zde potkáte na každém kroku. Brno láká nejen na prestiž a kvalitu svých škol, ale také na obrovské množství aktivit, které pomohou studentské hlavy trochu rozptýlit. Podívejte se s námi na výběr těch nejlepších:
· Stylové kavárny, restaurace, bary, hospody, pivnice i hipsterská a asijská bistra – to vše a ještě více vám obohatí vaše gastronomické zážitky!
· Noční Brno nikdy nespí – diskotéky a kluby praskají v pátek a sobotu večer ve švech. Pomáhají tomu noční autobusy, tzv. rozjezdy, které vás každou hodinu dopraví z centra Brna do okrajových částí.
· Hudební festivaly, alternativní setkání, sklepní divadla, muzea, kina i výstavy – každá kreativní duše si najde to své!
· Nechcete jen lenošit? V Brně se každoročně pořádá spousta sportovních akcí a v průběhu semestru si můžete vybrat snad ze všech individuálních i skupinových sportů ve více než 80 sportovištích a klubech.
Doba, kdy si můžete beztrestně užívat vysokoškolského života, trvá jen chvíli. Jsou to léta, na která většina z nás vzpomíná celý život. A Brno, které už několik let patří mezi nejoblíbenější studentská města, vám zcela jistě nabídne vše, po čem toužíte. Doufáme, že vám naše tipy pomohou při hledání vhodného bydlení a pokud se s námi budete chtít podělit o vaše zkušenosti, určitě to ocení nejen naše redakce. Kde jste nakonec narazili na svůj pronájem? Jaké máte zkušenosti se sociálními sítěmi a nabídkou spolubydlení? Řešili jste nějaký závažnější problém se spolubydlícím? Co vy sami byste doporučili novým studentům, kteří jsou v Brně poprvé?