Chystáme se na zimu, lyžařské helmy a brýle, vybavte se včas

Pokud se v zimě chystáte na lyže a ještě nejste vybaveny ochrannými pomůckami, tedy helmou, brýlemi a případně i chráničem páteře, nabízíme vám několik tipů, jak si dobře vybrat.

Kvalitní lyžařské helmy

Lyžařská helma by měla být samozřejmou součástí lyžařské výzbroje. Pomůže předejít těm nejvážnějším úrazům, ke kterým na sjezdovkách bohužel často dochází, tedy úrazům hlavy.
Lyžařské helmy dnes zajistí nejen ochranu, ale i dokážou podtrhnout i elegantní a trendy vzhled. Jsou nabízeny v široké škále atraktivních barevných kombinací a designů, takže si jistě vybere každý z vás. Rovněž není problém barevně sladit helmu se zbytkem lyžařského outfitu.

Při výběru se zaměřte hlavně na to, aby vám helma co nejlépe seděla na hlavě. Vyzkoušejte více modelů různých značek, abyste poznaly, který tvarově nejlépe vyhovuje vaší hlavě. Helma by měla sedět na těsno, ale nesmí nikde tlačit.

Rovněž si všimněte, zda helma není příliš těžká, zda je dobře odvětraná a jakou má vnitřní výstelku.  Kvalitní modely mají výstelku často vyjímatelnou, aby se dala vyprat, nebo zhotovenou z antibakteriálního materiálu. Dámské modely lyžařských helem jsou často vybaveny příjemnými a elegantními kožíšky zejména v oblasti uší.

Kvalitní lyžařské vybavení
Kvalitní lyžařské vybavení

Nezapomínejte na lyžařské brýle

Lyžařské brýle jsou občas podceňovaným lyžařským doplňkem. Jejich význam nejvíce oceníte ve zhoršených světelných podmínkách, když je zataženo, za mlhy nebo sněžení. Potřeba jsou samozřejmě i v jasných dnech, kdy je však lze do jisté míry nahradit brýlemi slunečními.

Lyžařské brýle jsou také důležitým designovým doplňkem. Vyhrát si můžete zejména při barevném kombinování brýlí a helmy. Můžete například zvolit stejný odstín brýlí, jaký je i na helmě, nebo jít cestou kontrastní barvy, vše záleží jen na vašem vkusu. Dámské modely lyžařských brýlí opět nabízejí nepřeberné množství designů a stylů, nechybí například ani modely ozdobené krystaly od Swarowskiho.

Brýle byste měly vždy zkoušet dohromady s lyžařskou helmou, a to nejen z důvodu barevného sladění. Brýle totiž musí v helmě dobře tvarově sedět, mezi nimi a helmou by neměla být mezera, zároveň však helma nesmí tlačit brýle příliš dolů na nos.

Při výběru brýlí si všímejte hlavně zorníku. Lepší jsou dvojité zorníky, které se tolik nemlží. Důležitá je samozřejmě barva zorníku – rozjasňující žluté, oranžové a růžové zorníky jsou určeny do mlhy a ošklivého počasí, zatmavující zorníky hnědé a šedé využijete za slunečných dnů.

Myslíte na ochranu páteře?

Další ochrannou pomůckou, která v posledních letech masivně proniká na lyžařské svahy, je páteřák. Také zranění páteře může mít velmi vážné následky, proto je velmi vhodné doplnit helmu právě páteřákem a jste takříkajíc z nejhoršího venku.
Nemusíte se přitom bát o pohodlí, ani o svůj zevnějšek. Kromě klasických plastových páteřáků se dnes vyrábějí i chrániče ze speciální měkké pěny, která se přizpůsobí tvaru zad a teprve po případném nárazu okamžitě ztvrdne a spolehlivě vás ochrání.

Páteřáky jsou nabízeny buď s popruhy pro upevnění na tělo, nebo integrované do elegantních vestiček. Moderní designy těchto ochranných pomůcek jsou tak povedené, že se nejeden z vás se bude těšit, až po lyžování sundá v restauraci bundu a ukáže se ve svém páteřáčku.

Napsat komentář