Co byste měli vědět o BOZP a PO?

Snímek obrazovky 2017-05-18 v 20.14.04
Zdroj: www.prevent.cz

Někteří zaměstnavatelé problematiku bezpečnosti práce ignorují a posléze se nestačí divit, když se zaměstnanci přihodí úraz. Ochrana lidského zdraví a důsledná prevence jsou důležité také na pracovištích, která nepatří do skupiny rizikových. Naprostým základem je dodržování platných směrnic BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci) a PO (požární ochrana). Nejde přitom o žádnou „porevoluční“ novinku – na bezpečnost a ochranu zaměstnanců mysleli již zákonodárci za dob Rakouska – Uherska. Od 12. června 1989 platí pro všechny členské země EU směrnice rady č. 89/391/EHS. Co je její podstatou?

Zaměstnanci se musí pravidelně školit

Jednou z povinností zaměstnavatele je zajistit zaměstnancům školení o platných předpisech a BOZP. V posledních letech stoupá zájem o e-learningovou formu, která je pro firmy finančně výhodnější. E-learningové školení BOZP nestojí tolik co fyzická přítomnost lektora a mimo to ho mohou zaměstnanci zhlédnout na kterémkoliv zařízení s internetovým připojením.

Povinné vedení dokumentace BOZP

Další povinností zaměstnavatele je vedení dokumentace BOZP. Představa, že zahrnuje pouze certifikáty, osnovy školení a další dokumenty týkající se školení, je mylná. Čítá všechny dokumenty, které s bezpečností práce a ochranou zdraví na pracovišti souvisí. Jedná se o nikdy nekončící a administrativně náročnou aktivitu, mimo jiné poměrně často spojenou s dokumentací PO.

Pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců

Zaměstnavatel může do pracovního poměru přijmout pouze osoby, které jsou k výkonu dané práce způsobilé. Stanovisko o způsobilosti vydává smluvní lékař na základě pracovnělékařské prohlídky. V případě kategorie č.1 může zaměstnanec podstoupit prohlídku u svého „obvodního“ lékaře.

Chcete-li se o problematice BOZP a PO dozvědět více, obraťte se na odborníky z PREVENT Service s.r.o. Zajišťují komplexní služby pro více než tři tisíce smluvních zákazníků a ročně proškolí přes 350 tisíc zaměstnanců. Další informace najdete na www.prevent.cz.

Napsat komentář