Parfém je obecné označní směsi esenciálních olejů a dalších aromatických látek. Obsahuje 15 až 30 % vonné parfémové kompozice v koncentrovaném lihu. Jeho úkolem je vydávat příjemnou a specifickou vůni. Právě vůně mohou u lidí vyvolávat nejrůznější pocity, vzpomínky, podtrhnout charakter osobnosti, nebo vzbudit touhu.
Parfém a jeho historie
Používání vonných látek sahá tisíce let do minulosti. Už ve starém Egyptě byly vonné materiály používány mnoha způsoby, staly se tak například důležitou součástí náboženských rituálů. První produkt, co by parfém můžeme označit kadidlo. Ve starověku náležela práce s vonnými látky a vůbec výroba parfémů především kněžím, lékařům nebo jiným vzdělaným osobám. Velmi oblíbené se tak staly například myrha, cypřiš, lilie, narcis nebo růže.
Přestože se největší výroba parfémů traduje v období renesance (14. – 16. stol.), první kolínská voda vznikla o trochu později. Přesněji na přelomu 17. a 18. století. Svůj název si vysloužila díky německému městu Kolín.
Nejslavnější kolínská na světě se pak objevila téměr o 100 let později s názvem ”4711“. Jedná se o vytříbenou kolínskou s ovocnou vůní, ovládanou unisexovou vůní míchanou citrusovými oleji s růží a santalovou silicí. 4711 je doporučen pro denní nošení.
Rozdíl mezi parfémy, toaletními a kolínskými vodami je v jejich obsahu!
- Parfém (extrakt) – obsahuje 15 až 30 % vonné parfémové kompozice v koncentrovaném lihu (alkoholu).
- Parfémová voda (Eau de Parfum, EdP) – obsahuje 8 až 15 % vonné parfémové kompozice v cca 85-90% lihu.
- Toaletní voda (Eau de Toilette, EdT) – obsahuje 4 až 8 % vonné parfémové kompozice v cca 80% lihu.
- Kolínská voda (Eau de Cologne, EdC) – obsahuje 3 až 5 % vonné parfémové kompozice v cca 70% lihu.
Složení parfémů
Složení parfému můžeme rozdělit do tří částí – Hlava, Srdce a Základ.
Hlava (vysoké tóny) je to co po nanesení parfému ucítíte jako první. Hlava utváří Váš první dojem, a proto hraje velmi důležitou roli. Doba trvání je přibližně okolo 15 min, než nastoupí srdce.
Srdce (střední tóny) začíná se prosazovat po odeznění hlavy a voní několik hodin, obvykle 2 až 3 hodiny.
Základ (nízké tóny) tvoří látky parfému, které prchají velmi pozvolna, v průměru okolo 3 až 4 hodin, ale jsou i takové parfémy, které působí desítky hodin.
Parfémy by měly být tedy navrženy tak, aby se jejich vůně rozvíjela dle jednotlivých fází a přitom byl zajištěn harmonický průběh.
Nanášení parfému
Parfém nanášíme na čistou pokožku, přičemž si vybíráme teplá a dobře prokrvená místa těla, jakými jsou např. krk, zápěstí, oblasti za ušima, aj. Parfém ale můžeme nastříkat i do umytých vlasů, kde také dobře drží.
Měl být používán v rozumné míře a také zde platí, že méně je někdy více. Rozhodně by neměl být obtěžující pro vaše okolí. Je zcela normální, že po použití parfém sami na sobě necítíte, to ale neznamená, že ho necítí vaše okolí.
Jak vybrat ten správný parfém?
Na začátku je důležité si ujasnit, jaký parfém vlastně hledáme, pro koho je určen a pro jakou příležitost. Rozlište parfém na denní a večerní nošení. Vůně, kterou použijete během dne, byla měla být jemnější, oproti tomu večer se nemusíte bát sáhnout po výrazné vůni. Vždy ale mějte na paměti, že vůně by měla být vaší součástí a měla by k vám zkrátka sedět.
Skupiny vůní
Existuje 6 základních skupin vůní, které pak mají ale ještě celou řadu podskupin.
- květinová
- orientální
- chyprová (neboli cypřišová)
- Fougerová
- citrusová
- levandulová
Parfémů existuje celá řada, každým rokem přicházejí světoví návrháři s těmi nejskvostnějšími vůněmi, jaké si jen dokážete představit. Je to jako voňavé kouzlo, které se skrývá uvnitř luxusních flakonů. Ne všechny se ale stanou hitem. Jsou ale takové, které jsou oblíbené po stovky let. Příkladem je například dámský parfém No 5 od Chanel.