Nepodceňujte význam odborně zpracovaného účetnictví

calculator-385506_1280

Podnikatelé jsou rok od roku pod větším tlakem. Nároky na zpracování účetnictví a další agendy rostou a pro většinu z nich je mnohem efektivnější spolupráce s externí účetní firmou. Pokud právě stojíte před výběrem, přečtěte si následující tipy. Prozradíme vám, v čem je dané řešení lepší než účetní jako zaměstnanec.

Najatá firma vs. zaměstnanec – co si vybrat?

Legislativa je poměrně komplikovaná a zdaleka ne každý podnikatel má čas na to, aby mohl sledovat změny a novinky. Mnohem efektivnější je delegace účetnictví na kvalifikovanou osobu, která se v problematice orientuje a pravidelně se vzdělává. Ale v čem je lepší externí účetní firma než vlastní zaměstnanec?

Přijmout účetní jako zaměstnance znamená zvýšit náklady o mzdu, odvody zdravotního a sociálního pojištění a případně i dalších položek. Zároveň je třeba započítat vybavení, software, pracovní pomůcky a školení.

Další nevýhodou zaměstnance je nutnost zajištění zástupu v době nemoci a nástupu na mateřskou dovolenou. A konečně fakt, že hledání vhodného kandidáta není snadné. Většina zkušených účetních pracuje na volné noze nebo v účetních firmách. Ti opravdu dobří zase nejsou levní.

Outsourcing účetnictví na externí firmu je výrazně levnější než zaměstnanec. Zaplatíte pouze za provedenou práci a nikoliv za nákup drahého vybavení, školení a další položky. V případě skutečných profesionálů budete mít jistotu perfektně odvedené práce a nebudete se muset starat o případný záskok z důvodu nemoci či odchodu na mateřskou. Externí účetní firmy mají dostatek zaměstnanců, kteří své kolegy zastoupí. Firmy jako Profitas.cz jiné nabízí široké portfolio služeb včetně daňové evidence, mzdové a personální agendy, daňové optimalizace a poradenství.

Jak se rozhodnete vy?

Z výše uvedeného srovnání je zřejmé, že se živnostníkům a středně velkým firmám vyplatí služby externí firmy. Vlastní účetní oddělení může být výhodnější pro velkou korporaci, ovšem rozhodně to není pravidlem.

Napsat komentář