Odvezte svůj kov do sběrny a získejte pár korun navíc

Věděli jste, že i kov má smysl recyklovat? Díky recyklaci kovů nejen šetříme životní prostředí, ale také snižujeme cenu výroby kovových produktů. Zpracování recyklovaného kovu totiž vyjde levněji než zpracování surového železa.

Třídění kovového odpadu má smysl. Při recyklaci kovového šrotu snížíme znečištění ovzduší i vody o desítky procent. Proč by měly kovy končit na skládkách, když mohou dále sloužit, a navíc za ně můžete získat pár korun navíc?

Hliník versus železo

Při třídění odpadu je dobré rozeznat hliník od železa, což je velmi snadné. Železo je zpravidla označováno zkratkou FE a hliník ALU. Železo také přitahuje magnet a hliník nikoliv.

Co sběrny vykupují?

Sběrny s výkupem kovového odpadu zpravidla přijímají lehký kovový šrot do tloušťky 4 mm, těžký kovový šrot o tloušťce více než 6 mm, ocelové a litinové třísky, kusový litinový odpad a další. Do sběrny ale raději nenoste kombinované obaly, jako jsou víčka od zavařenin, víčka od jogurtů nebo obaly od čokolád. V těchto obalech je obsaženo tak málo kovu, že se sběrnám jejich zpracování nevyplatí.

Za kov už jen bezhotovostní platby

Výkup kovového odpadu má jediný háček. Česká republika se v minulých letech často potýkala s častými krádežemi kovových předmětů, které pak končily ve sběrnách druhotných surovin. Z tohoto důvodu došlo na začátku roku 2015 ke změně legislativy, která sběrnám zakazuje výkup kovu za hotové.

TSR Czech Republic s.r.o.

Jednou z nejznámějších společností v ČR, která se zabývá výkupem kovového kovového odpadu, je společnost TSR Czech Republic s.r.o. Na jednotlivých provozovnách probíhá jak výkup, tak následné zpracování kovů na různých specializovaných zařízeních. Upravený materiál pak dále putuje do sléváren a hutí k finálnímu zpracování. Pobočky společnosti TSR Czech Republic s.r.o. se nachází po celé České republice.

Napsat komentář