Reflexní vesta v autě: Je povinná a jakou konkrétně si koupit?

Máte v autě reflexní vestu? Jenom jednu? A kde ji schováváte, v kufru? Jste si jistí, že odpovídá předpisům? Kolem této povinné výbavy každého automobilu panuje spousta otázek.

Ano, reflexní vesta je v autě povinná. V roce 2018 ji sice vyhláška č. 206/2018 Sb. vyškrtla ze seznamu povinné výbavy, nicméně zákon č. 361/2000 Sb. zase říká, že pokud se řidič pohybuje na komunikaci mimo obec, musí si vestu obléknout. Které nařízení tedy poslechnout? Platí obě, jakkoliv se mohou zdát protichůdná. Na technické kontrole projdete bez vesty, nikdo ji po vás vyžadovat nebude, ale pokud zastavíte u nehody a na silnici se objevíte bez vesty, porušujete zákon.

Stačí jedna reflexní vesta?

Jak jsme si již prozradili, v povinné výbavě teoreticky nemusíte mít vůbec žádnou. Přesto je lepší vozit reflexní vesty pro všechny členy posádky. Když dojde k nehodě, je velmi nepravděpodobné, abyste z auta vystupovali pouze vy. A skutečně chcete dopustit, aby vaše blízké přejelo kolemjedoucí auto, jehož řidič je neviděl? Ne, tohle není za vlasy přitažená situace, toto se skutečně několikrát stalo.

Kde reflexní vesty v autě uchovávat?

Rozhodně je nedávejte do kufru, to vám snad selský rozum napoví. Na Slovensku za převážení reflexních vest v kufru můžete dostat dokonce pokutu. Měli byste je mít na dosah ruky, takže ideálně někde v palubní přihrádce či ve dveřích. Dobré je mít v každých dveřích jednu vestu, a to i pro nejmenší cestující. Pro děti je samozřejmě nejlepší dětská reflexní vesta, dospělácká by jim jistě byla velká. Spousta vest je ostatně obrovských a také na drobnějších dospělých osobách mohou plandat.

Jaké barvy reflexních vest jsou v ČR povolené?

Reflexní vesta do auta musí být v Česku fluorescenční žlutá nebo oranžovo-červená, musí mít retroreflexní pásy. V současnosti si s tím naštěstí nemusíte dělat moc starostí, snad všechny prodávané vesty, které jsou udávané jako vhodné do auta, tyto podmínky splňují. Nutno však podotknout, že dětské reflexní vesty se vyrábí v různých dalších barvách (třeba růžové), ty tedy do auta vhodné nejsou.

Napsat komentář