Hodnotu zlata je možné určovat hned několika způsoby. Cenu zlata coby drahého kovu určuje jeho vzácnost. Je ho málo, a to se samozřejmě cení.
Pro cenu zlatého šperku je klíčový počet jeho karátů. To je jednotka, která vyjadřuje ryzost a kvalitu slitiny. Vysoký počet karátů znamená nízký obsah nezlatých směsí. A obráceně. Hodnotu zlata je však možné hledat i tam, kdy bychom ji nečekali. Zlato může fungovat i jako náš ochránce, respektive ochránce našich úspor. Investiční zlato je totiž velmi efektivní v boji proti inflaci, z níž mají nahnáno velcí investoři i drobní střadatelé.
Proti inflaci lze bojovat – zlatem!
Hlavním problémem inflace je, že způsobuje růst cen. V podstatě všeho okolo nás. Potravin, spotřebního zboží, oblečení, elektroniky, obuvi, energií, pohonných hmot a nemovitostí. A znehodnocuje naše úspory. V meziročním srovnání se ceny v průměru zvýšily 4,1 procenta. Hodnota tisícikoruny se tedy snížila o 41 korun. To se sice nezdá jako moc, ale uvědomte si, že hovoříme o tisícovce. U milionu už jde o 41 tisíc. A to je pouze průměr. Některé stavební materiály zdražily i na dvojnásobek.
Inflaci odolné zlato
A jaká je spojitost mezi zlatem a vzrůstajícími cenami? Poměrně zásadní. Investiční zlato totiž inflaci odolává. Jeho cena v dlouhodobém horizontu neklesá ani neroste. Uložíte-li své úspory do zlata, můžete si být jisti, že neztratí svou hodnotu. To však není jediná jeho přednost. Další je, že jeho cenu nenavyšuje DPH, jak tomu je u nemovitostí, drahých papírů, uměleckých děl, ale i dalších drahých kovů, jako je například stříbro. K ceně investičních stříbrných mincí (bullions) i slitků je třeba připočíst 21 procent putujících do státní kasy.
Je zlato vhodné právě pro vás?
Nulové DPH je ostatně důvodem, proč o investiční zlato projevuje zájem stále více Čechů, jak ostatně potvrzují si samotní jeho prodejci. Například největší e-shop se zlatem www.zlate-mince.cz za poslední rok zaznamenal vůbec největší příliv nových klientů za dobu své působnosti na trhu. A to se zlatem obchoduje už od roku 2003. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ vysvětluje zakladatel e-shopu Pavel Trtík.
Investiční zlato v minulosti a dnes
Dříve přitom bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. „Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává Pavel Trtík.
Zlaté slitky pro větší investory
A jaká forma zlata je pro investování nejvhodnější? Při odpovědi na tuto otázku primárně vycházejte z částky, kterou jsou ochotni investovat. Je-li vyšší, doporučujeme vám švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Za nimi stojí renomé světové značky v kombinaci s relativně nízkou cenou. Ve srovnání se slitky konkurenčních německých a švýcarských značek tedy určitě.
Zlaté mince pro menší střadatele
Pro menší střadatele ale možná budou vhodnější zlaté mince Wiener Philharmoniker. V některých e-shopech jsou dokonce k mání zcela nové mince ročníku 2021. Krásné, nedotčené a neoznačené sériovým číslem.
Dukáty pro sběratele
Mezi sběrateli se velké oblibě těší zlaté dukáty disponující přidanou sběratelskou hodnotou. Lídrem jsou dukáty svatováclavské oblíbené patrioty akcentujícími jejich národní charakter. Ty se vydávají v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy. Tak už víte, jakou formu investičního zlata upřednostníte?