Zámek Plumlov

Monumentální zámek Plumlov se zrcadlí ve vodách Plumlovské přehrady ve stejnojmenném městečku na kopcovitém terénu. Budova je nejen dominantou obce a širokého okolí.

Byl postaven na původním plumlovském hradu v manýristickém stylu v letech 1680 až 1688 za Jana Adama Ondřeje z Lichtenštejna. Budova byla vyzdobena překrásným sloupovím, se štukovou a freskovou výzdobu. Roku 1850 byla stavba pronajata okresním soudem a berním úřadem. V několika místnostech bývalo vězení a ostatní části sloužila jako byty pro úředníky. Ve 40. letech zde bylo vybudováno muzeum. Zámek získal jako svého majitele město Plumlov a to zde začalo s nejnutnějšími opravami.

Zámek Plumlov
Zámek Plumlov

Každoročně se na Plumlově můžeme zúčastnit hudebně a divadelně zaměřených festivalů. Expozice nabízí turistům výstavu historických obřadů, církevních ornátů, letectví za 2.světové války a historického nábytku spolu s historickými klavíry. V tajemném prostředí Pohádkového sklepení se můžeme seznámit s pověstmi spojené se samotným zámkem a jeho okolím.

Napsat komentář