Opálená pokožka vypadá zdravě, sexy, přitahuje pozornost. Pokud jste příznivci klasického opalování na sluníčku, pravděpodobně si ještě chvíli počkáte. Ačkoliv se nám pomalu blíží začátek června, počasí si s námi hraje a je spíše aprílové. Alternativou je pak opalování v soláriu nebo použití samoopalovacích přípravků. Obojí má však své klady i zápory.
Opalování v soláriu
Dnes je zcela běžnou záležitostí a na solární studia narazíte téměř na každém kroku. I přesto, že odborníci varují na nebezpečí rakoviny kůže způsobené právě ultrafialových zářením, opalování v soláriu bude mít vždy své příznivce. I zde se hodí přísloví: „Všeho s mírou.“
Při výběru solária byste pak měli být zvláště obezřetní. Dejte přednost profesionálnímu studiu před pochybnými provozovateli, nebojte se zeptat obsluhy, jak často mění solární trubice a kdy byly měněny naposledy. Pokud nechcete hazardovat se svým zdravím, vězte, že kvalita je „až“ na prvním místě. Více o škodlivosti UV záření si můžete přečíst v tomto článku.
Samotné opalování pak můžete podpořit ještě různými kosmetickými ale i potravinovými doplňky.
Solární kosmetika? Ano!
Solární kosmetika si určitě vyplatí. Kosmetika určena speciálně pro opalování v soláriu je navržena tak, aby pokožce dodala maximální komfort. Ať už je ve formě gelu, krému nebo oleje, obsahuje hydratační složky, které mají za úkol udržet pokožku vláčnou a hydratovanou. Jsou obohaceny o látky podporující opálení např. beta karoten, někdy mohou být i s přídavkem samoopalovacích složek.
Výrobců solární kosmetiky je opravdu mnoho, mezi nejznámější značky patří například Radical, Australian Gold, Oranjito, SunMaxx, TannyMax aj. Cena solární kosmetiky se pohybuje od 200 Kč až do 1000 Kč v závislosti na kvalitě přípravku.
Z potravinových doplňků je nejvíce oblíben a nejčastěji používán beta karoten. K dostání je v tabletách, dá se koupit nejen v lékárnách, ale také v drogeriích. Beta karoten je provitamen vitaminu A a patří mezi silné antioxidanty. Chrání nás před účinky slunečního UV záření, usnadňuje zhnědnutí pokožky při opalování, chrání kůži před spálením, omezuje stárnutí pokožky a vzniku vrásek aj.
Cena se odvíjí od velikosti balení (tedy množství tablet) a obsahu. Např. 100 tablet s obsahem 500 mg beta karotenu v balení (5mg/tableta) vás vyjde přibližně na 80 Kč.
Opalování v soláriu je vyhledávané nejen pro svůj účinek na pokožku, ale také pro svůj blahodárný vliv na naši psychiku. Obzvláště v chladném nebo nepříznivém počasí, tak dodá potřebnou energii a zažene deprese a chmury.
Samoopalovací přípravky
O používání samoopalovacích přípravků se vedou věčné dohady. Ze zdravotního hlediska se jedná určitě o nejbezpečnější formu„opalování“ na druhou stranu se ale vedou spekulace o tom, zda jejich používání také nemá nějaký negativní vliv na pokožku.
Zatím, ale dokázáno nic nebylo. Pravdou zůstává, že do těla nedostáváte žádné „škodlivé“ paprsky, vaše pokožka netrpí předčasným stárnutím a efekt samoopalovacích přípravků je srovnatelný s přirozeným opálením nebo opálením ze solária.
Hlavní aktivní složkou samoopalovacích přípravků je buď DHA (dihydroxyaceton) nebo erytrulóza, nebo obojí.
Aplikace přípravku bývá zpravidla o něco náročnější a vyžaduje trpělivost. Před použitím přípravku se doporučuje provést důkladný peeling. Po užití přípravku získává pokožka bronzový nádech.
Opálení vydrží přibližně 3-10 dnů, poté pokožka postupně bledne , což je způsobeno přirozeným obnovováním kožních buněk a odpadáváním starých, obarvených.
Podobně jako kosmetika do solárií i samoopalovací přípravky mají nejrůznější podobu, od samoopalovích ubrousků, přes krémy až po spreje, navrženy pro každý typ pokožky. Velmi oblíbené jsou také hydratační krémy, které jsou pouze obohaceny malým množstvím samoopalovacích látek, kdy pokožka získává postupné opálení.
Výhody i nevýhody
Výhodou je finanční stránka, krém o obsahu 150 ml se pohybuje v průměru okolo 100-200 Kč, v závislosti na značce. Naopak nevýhodou může být špatná aplikace – při nesprávném nebo nepřesném nanášení mohou vznikat na pokožce nestejně barevná místa, která připomínají spíše hnědé nebo oranžové fleky.
Přípravky jsou navíc doprovázeny někdy až nepříjemným aroma, které má na svědomí právě složka DHA, jediným řešením je pak vybírat takový přípravek, který pro nás bude alespoň snesitelný. Nepříjemné aroma je cítit zpravidla několik hodin po aplikaci, poté postupně odeznívá.
Ať už dáváte přednost opalování klasickému nebo v soláriu, nebo raději používáte samoopalovací přípravky, pak vězte, že každé má své pro a proti. Pokud toužíte po bronzově opálené pokožce a nepatříte mezi šťastlivce, kteří mají čokoládovou pleť již od narození, bude vás vaše úsilí vždy něco stát, možná trochu peněz, času anebo zdraví…