Zdravotní rizika kouření

inhalation-mask-1945171_1920

To, že je kouření škodlivé a ohrožuje naše zdraví, je v dnešní době jasné už každému. Cigaretový kouř je totiž zdrojem přibližně 4000 nejrůznějších plynných i hmotných látek, z nichž 11 je označeno za prokazatelné lidské karcinogeny. Jednou z nejvýznamnějších je dehet, který je obsažen ve velkém množství. Dalšími pro organismus škodlivými látkami jsou různé alergeny a toxiny, podstatný je také vysoký obsah oxidu uhelnatého, který oslabuje schopnost krve přenášet kyslík. Čísla týkající se dopadů kouření na zdraví mluví za vše:

 • každoročně umírají na následky kouření až 4 miliony lidí
 • značné množství infarktů postihne lidi středního věku právě kvůli kouření
 • kouření každý rok způsobuje kuřákům po celém světě onemocnění srdce a cév, jen v České republice jsou cigarety zodpovědné téměř za čtvrtinu onemocnění tohoto typu
 • celých 87 % lidí, kteří zemřeli na rakovinu plic, byli kuřáci
 • u žen kuřaček je o 74 % větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine rakovina prsu

Onemocnění srdce a cév

Kouření je nejčastěji spojováno především s rakovinou plic. Ačkoliv je to určitě jedna z nejnebezpeč­nějších nemocí, které kouření způsobuje, poslední dobou kladou vědci a lékaři větší důraz na onemocnění srdce a cév. Škodliviny z cigaret totiž způsobují aterosklerózu, tedy ucpávání cév, čímž se zvyšuje riziko infarktu.

Rakovina plic

Rakovina plic je bezpochyby nejobávanější nemocí kuřáků. Riziko onemocnění rakovinou roste s každou vykouřenou cigaretou. Platí, že čím dříve člověk začne kouřit, tím větší je riziko, že se u něj projeví zhoubný nádor. Tento typ rakoviny se projevuje hlavně dlouhotrvajícím kašlem, bolestí na hrudi, únavou, ztrátou chuti a následným hubnutím. Pokud se nemoc odhalí v počátcích, je velká naděje na uzdravení. Nejúčinnější formou léčby je klasicky chirurgický zákrok. Kromě nádorů tohoto typu se u kuřáků může projevit ještě například rakovina jazykahrtanužaludku apod.

Další zdravotní rizika

V poslední době se velmi široce rozmáhá tzv. CHOPN, čili chronická obstrukční plicní nemoc. Tato nemoc přímo souvisí s kouřením a naši lékaři ji odmítají léčit, dokud se pacient úplně nezbaví závislosti na cigaretách. Nemoc se projevuje častým kašláním, dušností, zhoršením fyzické kondice a trvalou chronickou únavou. Navíc každá chřipka nebo jen nachlazení může být pro lidi s CHOPN vážným nebezpečím. Kromě léků (které jsou ale celkem nákladné) se obstrukční plicní nemoc léčí také fyzioterapií zaměřenou na zlepšení funkce dechu a posílení poškozeného svalstva.

Zvlášť rizikové je kouření u těhotných žen, kde může výrazně ohrozit vývoj plodu. Stejně tak je nebezpečné pro muže, u kterých může způsobit neplodnost nebo oslabit schopnost erekce. Kuřáci jsou také více náchylní k tvorbě žaludečních vředů. Zhoršuje se jim sluch a častěji se u nich vyskytuje roztroušená skleróza.

Kromě našeho zdraví ovlivňuje kouření nepříznivě také náš vzhled. Přímo jsou poškozovány například zuby. Vdechovaný kouř poškozuje přirozené prostředí našich úst a zuby jsou tak více vystaveny škodlivinám. Zvyšuje se tvorba zubního kamene a zubního kazu. Vedle zubů škodí kouření ještě naší pleti, která rychleji stárne.

Pasivní kouření

Kromě toho, že zlozvyk ovlivňuje život samotného kuřáka, má bohužel nezanedbatelný dopad i na život lidí v jeho okolí. Tzv. pasivní kouření má v podstatě podobné důsledky, jakým je vystaven samotný kuřák. Dlouhodobé pobyty v zakouřených místnostech způsobují i nekuřákům infarktyproblémy dýchacích cestnádory plic apod. Toto nedobrovolné kouření je tolik nebezpečné hlavně proto, že obsah konkrétních škodlivin je mnohem vyšší ve vedlejším proudu kouře (tedy doutnající odložená cigareta) než v hlavním proudu (tedy ten, co vdechuje kuřák). Nejvíce tím trpí hlavně děti, které žijí s rodiči – kuřáky. Bylo prokázáno, že mnohem častěji trpí záněty horních i dolních cest dýchacích, záněty středního ucha a také se u nich zvyšuje riziko leukémie.

Bránit se pasivnímu kouření ovšem nejde velmi snadno. Nejhorší je asi fakt, že v současnosti platná opatření jsou soustavně porušována a ignorována spoustou kouřících lidí. Nekuřácké by měly být všechny veřejné prostory včetně restaurací. Restaurace je totiž mimo jiné také pracoviště a personál by měl mít právo na nekuřácké prostředí. Této problematice se v současnosti intenzivně věnuje Evropská Unie a pracuje na jejím vyřešení.

Kouření v těhotenství

Jak již bylo zmíněno, tak je kouření v těhotenství velmi rizikové. Lékaři těhotným ženám důrazně doporučují přestat s kouřením. Nenarozenému dítěti totiž škodliviny ubližují možná více než dospělému člověku. Mezi nejnebezpečnější a již prokázané důsledky kouření v těhotenství pat­ří:

 • Vyšší riziko potratu – to souvisí především s obsahem oxidu uhelnatého v kouři, k dítěti se nedostává dostatečné množství kyslíku, miminko se začíná „dusit“
 • Zvyšuje se riziko předčasného porodu.
 • Miminka kuřaček mají nižší porodní váhu – to způsobuje i větší komplikace při porodu. Navíc takové děti musí v nemocnici strávit po narození mnohem delší dobu.
 • Abstinenční symptomy – u některých dětí se ihned po narození objevují abstinenční příznaky. Takové děti se nedokážou utišit a musí se jim dát nikotinová náplast.
 • Syndrom náhlého úmrtí (SIDS) – kouření matky zvyšuje riziko náhlé zástavy dechu narozeného dítěte. Dochází k němu při zdánlivě bezproblémovém zdravotním stavu dítěte.
 • V průběhu školní docházky mívají děti kuřaček problémy s hyperaktivitou. V dospělosti mohou trpět častěji různými úzkostnými poruchami a depresemi.

Napsat komentář