Bezpečnost dat na internetu i mimo něj

internet-1181586_1280
Bezpečnost dat na internetu i mimo něj

Internet se stal součástí našich životů. Využívá ho valná většina společností a zároveň se stal běžnou součástí každé domácnosti. Využíváme ho k zábavě, práci, pro komunikaci s přáteli i jako vzdělávací médium.

Chraňte si svá osobní data, obětí útoku se může stát každý

Ne každý, kdo se v online světě pohybuje má čisté úmysly, proto je třeba být ostražitý. Nedělejme zbytečné chyby a dodržujme několik základních pravidel bezpečnosti na internetu.

  1. Mějte v počítači nainstalovaný antivirový program a pravidelně jej aktualizujte.
  2. Nevyužívejte pirátské verze programů, kromě toho, že je to nelegální, často obsahují viry a škodlivé softwary.
  3. Při vyhledávání na internetu si dávejte pozor. Můžete narazit na zavirovanou stránku, nebo stránku, která obsahuje nějaký škodlivý software. Tato webová stránka je často označena červeně, objeví se varování, že stránka obsahuje vir. V žádném případě nepokračujte na takový web, ale okamžitě jděte pryč.
  4. Pozor na podezřelé e-maily. V posledních letech je tato problematika často zmiňována i v online médiích. Jedná se především o e-maily od osob, které neznáte. Otevření samotného e-mailu hrozba není, ale při otevření přílohy se může snadno stát, že bude obsahovat vir nebo software, který vám může znehodnotit data nebo poškodit počítač. Proto, pokud si nejste jisti zda můžete přílohu otevřít, zkontrolujte tuto přílohu před jejím otevřením v antivirovém programu (většina antivirových programů tuto funkci podporuje). Dejte si pozor i na e-maily, které se na první pohled tváří, že jsou odeslány vaší bankovní společností, ale přitom od vás vyžadují přihlášení do internetového bankovnictví prostřednictvím e-mailu, či jiná citlivá data. Na takové e-maily NIKDY nereagujte, případně můžete kontaktovat vaši bankovní společnost a o takovém e-mailu je informovat, aby mohli varovat i ostatní klienty.
Mějte firemní data pod kontrolou
Mějte firemní data pod kontrolou

Jak na firemní ochranu dat?

Pokud jste majitelem firmy, zcela jistě máte starost o vaše firemní data. Nechcete, aby se dostala ke konkurenci nebo do jakýchkoliv nepovolaných rukou. S růstem společnosti a fluktuace zaměstnanců se riziko zvyšuje. Data mohou být vynesena a zneužita, ať už úmyslně nebo nedopatřením (například ztráta USB disku apod.). Jedná se především o různé smlouvy, osobní údaje zaměstnanců, výrobní výkresy a návrhy, strategické plány, databáze klientů a mnohá další. Tady již nestačí běžná doporučení o bezpečnosti dat na internetu, data byste měli mít dobře šifrovaná, ochrana dat je zde na místě. Pokud máte větší množství zaměstnanců, vyplatí se vám software včetně dalších funkcí, které umožňují jejich kontrolu. Budete tak vědět co vaši zaměstnanci v pracovní době dělají (práce, hry, chaty…) a také, zda nějak nemanipulují právě s firemními daty.

TIP redakce? Safetica Technologies, s.r.o.

Tato společnost je expertem na bezpečnost, působí na trhu více jak 10 let a má mnoho spokojených klientů. Co Safetica umí? Kromě toho, že umí šifrovat data, získáte ucelený přehled o fungování firmy, budete mít dohled nad produktivitou vašich zaměstnanců, budete vědět o všech zařízeních, které se na vaše počítače připojí a to vše v souladu s normami a zákony, které musí být respektovány. Bližší informace na www.safetica.cz.

Napsat komentář