Český tým přivezl zlato z juniorského mistrovství světa

Čtyři medaile přivezli mladí cyklotrialisté ze Světových her mládeže Mezinárodní cyklistické unie Trials v dánském Viborgu, které se uskutečnily o víkendu 4.–6. srpna 2017. Kromě vítězství v týmové soutěži národů slavili úspěchy i v individuálních soutěžích. Zlato získala Denisa Pecháčková (mladší dívky), stříbro Alžběta Pečínková (starší dívky) a bronz Vojtěch Hříbek (poussins).

 

Český pohár mládeže v cyklotrialu neboli Youth Games je seriál cyklotrialových závodů pod patronátem Českého svazu cyklistiky. Přináší dětem a mládeži ve věku 6 až 16 let možnost závodit v trialu podle pravidel Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Soutěže jsou otevřené všem: zkušeným jezdcům i novým zájemcům o trialový sport. Nejlepší jezdci jsou nominováni na Světové hry mládeže (World Youth Games, WYG) – mistrovství světa v trialu mládeže do 16 let. V srpnu se uskutečnilo mistrovství světa v dánském Viborgu. Český tým zde zabodoval a přivezl hned několik medailí. Partnery české mládežnické reprezentace na WYG 2017 jsou společnosti Veseko Velký Šenov, Penta Trading Říčany a Lesy ČR, státní podnik.

V úvodní soutěži národních týmů nasbíralo šestičlenné české družstvo 490 bodů a za sebou nechalo favorizované týmy Španělska (450 bodů) a Francie (410 bodů). „Letos to byl tým snů,“ hodnotí spokojeně trenér Libor Pecháček. „Přípravě jsme věnovali celý rok. Jezdci jsou dobře vedeni ve svých domácích klubech, svůj podíl na úspěchu má i úroveň domácích soutěží a tento rok poprvé celý tým před odjezdem absolvoval týdenní reprezentační soustředění. To všechno bylo v Dánsku poznat,“ dodává.

Potvrzuje to i úspěch závodníků v individuálních soutěžích. Ze 14členného týmu jedenáct jezdců postoupilo do finále a tři z nich dokázali postup proměnit v medaile.

Denisa Pecháčková (10 let, kategorie youth girls) po prvním kole ztrácela dva body na španělskou jezdkyni. Druhé kolo dokázala zajet s jediným trestným bodem a celý tým napjatě čekal na dojezd soupeřky. Kvůli rovnosti bodů rozhodl větší počet nulových sekcí ve prospěch Denisy a ta se stala vítězkou. Alžběta Pečínková (15 let, kategorie girls) nastupovala do závodu v nelehké pozici obhájkyně titulu – v loňském roce svou kategorii vyhrála. Kvalifikaci zvládla zajet bezchybně, bylo ale zřejmé, že i loňská vicemistryně Vera Baron (Španělsko) je ve skvělé formě. Ve finále si bohužel naše závodnice na rozdíl od Španělky dvakrát neporadila s obtížným místem na jedné ze sekcí a nezbylo jí než se pro letošek smířit se stříbrnou medailí.

Vojtěch Hříbek (10 let, kategorie poussin) patřil do skupiny jezdců, kteří kvalifikaci absolvovali bez jediného trestného bodu. Finálové sekce byly výrazně obtížnější, což českému jezdci vyhovuje – v domácí soutěži již jezdí o kategorii výš, a tak mu větší náročnost nedělala problém. Výsledkem je bronzová medaile, přičemž od druhého místa Hříbka dělil jediný trestný bod.

Závodní tratě byly připraveny v centru města na náměstí Nytorv. Nevelkému prostranství vévodila sekce z velkých barevných písmen tvořících název města, nechyběly ale ani kameny či surové klády. Úkolem jezdců je projet vyznačené branky, aniž by se země či překážky dotýkali čímkoliv jiným než pneumatikou kola. Závod provázelo dokonce i na severské poměry chladné počasí a časté dešťové přeháňky.

UCI Trials World Youth Games mají statut juniorského mistrovství světa a konaly se letos již poosmnácté. Do Dánska přijelo 176 závodníků ve věku 9–16 let ze 16 zemí světa. Česká republika měla na WYG zastoupení poprvé v roce 2009, od roku 2013 se jich čeští jezdci účastní pravidelně a dosud nikdy nechyběli mezi finalisty. Medaile přivezli v letech 2015, 2016 a 2017.

Výsledky:

Cadets (15–16 let): 1. Rolls (GBR), 2. Widmann (GER), 3. Guillen (ESP) …15. Pochtiol (CZE), 29. Mokrý (CZE)

Girls (12–15 let): 1. Baron (ESP), 2. Pečínková (CZE), 3. Wipf (SUI) … 8. Hříbková (CZE)

Minimes (13–14 let): 1. Serra (ESP), 2. Verdiell (ESP), 3. Ogura (JAP) … 9. Vepřek (CZE)

Benjamins (11–12 let): 1. Pasturel (FRA), 2. Mudrák (SVK), 3. Stenvall (FIN) … 6. Vymětal (CZE), 11. Kalaš (CZE)

Youth girls (9–11 let): 1. Pecháčková (CZE), 2. Riera (ESP), 3. Esquis (ESP), 4. Vaněčková (CZE), 5. Mudrychová (CZE)

Poussins (9–10 let): 1. Alarcon (ESP), 2. Riera (ESP), 3. Hříbek (CZE), 4. Vepřek (CZE) … 9. Ženatý (CZE), 13. Kalaš (CZE)

Napsat komentář