Chcete se podívat na svatováclavskou korunu bez fronty? Poradíme vám

Mezi nejznámější symboly české státnosti patří bezesporu korunovační klenoty, jimž vévodí slavná svatováclavská koruna. Právě na ni se chodí lidé dívat a snaží se upozornit své děti, aby si vážily toho, kde žijí. Svatováclavská koruna je bezesporu nádherným kouskem, který stojí za zhlédnutí, nicméně ne každému se chce čekat na moment, kdy bude přístupná veřejnosti, a stát v řadě klidně i několik hodin. Z toho důvodu je třeba najít jinou alternativu. My o ní víme a rádi se s vámi o tuto informaci podělíme.

Na originál si raději nechte zajít chuť

Podívat se na originální provedení svatováclavské koruny je nadmíru lákavé. Uložena je v korunní komoře, jež je součástí katedrály sv. Víta. Pokud ovšem tento světoznámý architektonický skvost navštívíte mimo státní svátky, budete mít smůlu. Svatováclavskou korunu prostě a jednoduše neuvidíte. Vystavuje se pouze v tyto dny. I kvůli tomuto faktu vedou často z korunní komory neskutečné fronty.

Skutečně unikátní kousek

O tom žádná! Karel IV. moc dobře v letech 1345 a 1346 věděl, proč takovýto unikát nechává vytvořit. Na jeho popud slavná koruna vznikla. Typická je především tím, že se skládá z celkem 4 dílů. Nejde o nijak levnou záležitost, její hodnota je nevyčíslitelná. Dokladem je i fakt, že je zdobena z velmi drahých kamenů, a to rubínů, safírů a smaragdů či jiných. Zlato je 22karátové. Hmotnost koruny není nejnižší, váží úctyhodných 2358 g.

Pohled na krásnou repliku je zcela zdarma!

Pokud chcete vidět korunu bez jakýchkoli front, máte jedinečnou možnost. Pražská mincovna vystavuje nyní věrnou repliku v Obecním domě. Není nic jednoduššího než vyrazit právě sem. Vystaveny jsou tady mimo jiné i mnohé krásné mince ČNB. Na jakékoli vstupné také zapomeňte, prohlídku absolvujete bezplatně.

Napsat komentář