Chytří lidé touží po chytrém psovi – u kterých plemen se vám váš sen nejpravděpodobněji splní?

Dlouho se lidé, ale i znalci psů, pouze dohadovali o tom, která plemena psů jsou nejchytřejší. Nakonec se k tomu čelem postavil psycholog Staley Coren. Vzal přes 140 plemen psů a roztřídil je do několika skupin podle „psí inteligence“ – tedy spíše podle jejich schopnosti se učit a naučené si dlouhodobě pamatovat.

Celkem v rámci Corenovy studie vzniklo šest kategorií psů. Kdo chce psa skutečně chytrého, měl by si plemeno vybrat z první desítky. Koho v ní najdeme? V čele stojí oblíbený a učenlivý pejsek – Border kolie.

Top 10 nejchytřejších plemen psů

1. border kolie

2. pudl

3. německý ovčák

4. zlatý retrívr

5. dobrman

6. šeltie

7. labradorský retrívr

8. papillon

9. rotvajler

10. australský honácký pes

Chcete se něco o těchto psech dovědět? Podívejte se na atlas plemen psů.

Nejučenlivější pejsci se naučí nový příkaz už po pátém opakování

Výše uvedená desítka nejchytřejších psů se dokáže extrémně rychle učit nové příkazy. Už po pátém opakování dokáže nový příkaz pes uposlechnout, a to až v 95 % případů. Druhá kategorie psů potřebuje 5 až 15 opakování příkazu s tím, že jej uposlechne v 85 % případů. A že je mezi nejchytřejšími a nejméně inteligentními pejsky skutečně rozdíl, vyplývá ze studie. Pejsci v šesté, poslední kategorii, totiž k naučení příkazu potřebují až 100 opakování a poslechnou stěží ve třetině situací. Kteří pejsci sem patří? Jsou to shi-tzu, baset, doga, beagle, pekingský palácový psík, bloodhound, barzoj, čau-čau, bulldog, basenji a afgánsky chrt.

Špatnou výchovou a nevhodným výcvikem „pokazíte“ i nejchytřejšího pejska

Než se do výcviku psa pustíte, určitě si o tom hodně nastudujte. Mnohé výchovné chyby se mohou ukázat již nevratnými. K výcviku si nezapomeňte pořídit kvalitní výcvikové pomůcky. Koupíte je v e-shopu Mujmazlik.cz. Dalším předpokladem je zdravá výživa pejska. Pes s bolavými klouby s vámi agility dělat nebude.

Napsat komentář