Co je to WildCard SSL certifikát

WildCard SSL certifikát nebo-li hvězdičkový certifikát nabízí unikátní vlastnost, kterou je možnost zajištění HTTPS komunikace pro neomezené počet sub-domén u jedné domény. 

Nekonečný či libovolný počet subdomén se zabezpečí tak, že se před název domény vloží hvězdička, která funguje v certifikátu jako „divoká karta – Wild Card“ a prohlížeče tak akceptují místo hvězdičky jakékoliv platné znaky před doménou. U administrátorů je hvězdičkový WildCard SSL certifikát velice populární, protože usnadňuje práci při správě většího počtu subdomén. Díky hvězdičce se nemusí řešit jaké sub-domény jsou na serveru a vždy bude zajištěna bezpečná HTTPS komunikace. WildCard certifikát také šetří náklady na pořízení a správu zabezpečení domén na serveru.

Vlastnosti WildCard SSL

WildCard certifikát umožňuje zabezpečit všechny subdomény pod svojí hlavní doménou. Například WildCard certifikát pro doménu *.domena123.cz zabezpečí domény admin.domena123.cz, forum.domena123.cz, eshop.domena123.cz, mail.domena123.cz nebo cokoliv.domena123.cz a jakékoliv další subdomény. Taktéž kompletně zabezpečuje hlavní doménu, v tomto případě https://www.domena123.cz a nebo pouze https://domena123.cz. WildCard certifikát nabízí standardní vlastnosti běžných SSL certifikátů – důvěryhodnost pro všechny moderní prohlížeče, podporu mobilních zařízení, šifrování: 128-bit/256-bit či délku klíče 2048 Bits (RSA). Jedním z nejpopulárnějších doménových SSL certifikátů je RapidSSL WildCard SSL, který lze získat na 1-2 roky za velice výhodnou cenu.

Pokud bychom měli zmínit i nějaké nevýhody, byly by to počáteční cena certifikátu, kdy se nákup vyplatí až při plánovaném zabezpečení více subdomén. Nelze získat zelený EV (Extended Validation) WildCard SSL certifikát. 

Multi-doménový SSL certifikát

Alternativou k WildCard SSL certifikátům jsou multi-doménové certifikáty, které umožňují zabezpečit více různých domén jedním SSL certifikátem pomocí technologie SAN (Subject Alternative Name). Oproti WildCard SSL zabezpečí samostatné domény i od jiných TLD (.cz, .sk, .com, .eu atd.). U multidoménových certifikátů se každá doména hradí samostatně, SSL certifikát je například doporučovaný pro zabezpečení systému Microsoft Exchange.

Kde získat WildCard SSL certifikát?

Jakýkoliv SSL certifikát pro webové stránky získáte na projektu SSLmentor.cz, který nabízí širokou nabídku SSL certifikátů od světových certifikačních autorit. Nejlevnější doménové WildCard SSL certifikáty jsou například rapidSSL nebo PositiveSSL. Doporučit můžeme také například značku GeoTrust a její firemní SSL certifikáty.

 

Napsat komentář