Elektronický podpis vám život ulehčí v mnoha ohledech

Žijeme v době, která nám poskytuje jedinečné možnosti, o kterých se ani většině autorů sci-románů nikdy nesnilo. Sice stále nelétáme v autech mezi mrakodrapy a teleportovat umíme maximálně pár fotonů, nicméně i tak disponujeme něčím mimořádným, a sice internetem.

Komunikace je jednodušší, než kdy předtím

Díky internetu můžete provádět mnoho věcí, často i nemravných, nicméně celosvětová síť je obohacující hlavně z důvodu snadné komunikace. Pokud budete chtít mluvit se svými protějšky v Číně, nemusíte jim složitě a draze volat. Stačí si stáhnout vhodný program, poslat mail, případně využít sociální síť.

Takto si lze vyměňovat poznatky prakticky o čemkoliv. Tímto způsobem se však dají i uzavírat smlouvy a další různá, méně formální ujednání. Je zde však jeden zásadní problém, a sice nemožnost stoprocentně identifikovat osobu sedící u druhého počítače, případně jiného zařízení. To je nepříjemné během osobní komunikace, ale naprosto nevyhovující pro uzavírání obchodů. Proto také vznikl elektronický podpis.

Je opravdu tak důležitý?

Ano, skutečně je. Internet sice není tak anonymní, jak si mnozí laici myslí, ovšem nikdy s určitostí nemůžete vědět, s kým se vlastně bavíte. A v případě důležité komunikace, třeba o obchodu, jde o veliké riziko, jenž můžete eliminovat právě elektronickým podpisem online.

V podstatě jde o virtuální razítko, díky němuž snadno identifikujete osobu, případně alespoň přístroj, který se může nacházet i tisíce kilometrů od vás. Toto se hodí hlavně u emailová korespondence. Do té se totiž dá zasáhnout mnoha způsoby a způsobit tím velké škody.

Jak si lze podpis zařídit?

Abyste mohli fungovat v online světě maximálně bezpečně, budete se muset zaregistrovat u některé z certifikačních autorit. Vždy je nutné fyzická přítomnost žadatele.

Nemusí ovšem jít o nic zdlouhavého. Hodně věcí lze zařídit skrze online formulář a na místě pak už jen splnit pár formalit. Nejedná se o bezplatnou službu, nicméně cena se pohybuje v nižších tisících ročně, což je více než přijatelný poplatek za bezpečí.

Dříve šlo o službu hlavně pro bohaté klienty, ale dnes již žádají o elektronický podpis i mnohé domácnosti.

Napsat komentář