Hrad Hukvaldy

Zříceninu hradu Hukvaldy naleznete nedaleko stejnojmenné vesnice Hukvaldy, v okrese Frýdek Místek v oblasti východní Moravy. Obec Hukvaldy je známá převážně jako rodiště slavného genia hudby Leoše Janáčka.V jeho rodišti se tak každoročně slaví festival Janáčkovy Hukvaldy.

Zřícenina hradu

Vraťme se ale zpět k zřícenině hradu Hukvaldy. Zřícenina je obsáhlým hradním komplexem, jenž byl vybudován přibližně ve 13. stol. Hukvaldy byly založeny při důležité komunikaci Olomouce s Krakovem. Z původního hradu se do dnešních dnů dochovala např. vysoká věž, hradní brána, bývalá bašta či kaple.

Zřícenina hradu Hukvaldy
Zřícenina hradu Hukvaldy

Romantická zřícenina hradu Hukvaldy leží uprostřed panenské přírody hukvaldské obory.
Ta vám může nabídnout nepřeberné množství dřevin i jiných, vzácných rostlin. V samotné oboře můžete narazit také na stádo daňků. Dále v podhradí Hukvald naleznete také bystu slavného genia hudby, či sochu pohádkové Lišky Bystroušky. Říká se, že pokud si lištičku pohladíte a budete si něco přát, tak se vám to dozajista splní. Právě toto místo bylo kolébkou a inspirací hudby Leoše Janáčka.

Janáčkovy Hukvaldy
Janáčkovy Hukvaldy

Uprostřed hukvaldské obory se také nalézá letní amfiteátr, právě v něm se, mimo jiného, každoročně koná festival Janáčkovy Hukvaldy. I letos v období od června do července se zde rozezní tóny mezinárodní hudby festivalu Janáčkovy Hukvaldy, který si, spolu s prohlídkou hradu, nenechte ujít.

Napsat komentář