I za energie se dá ušetřit. A my víme jak!

Vzrůstající ceny potravin, pohonných hmot a energií přidělávají vrásky na čele firmám i fyzickým osobám. Rodinám vařícím na plynu se účty za energie zdvojnásobily. Více si ale za energie zaplatíme všichni. A proto s nimi budeme muset šetřit.

Základem úspěchu v rámci energetických úspor je maximální zamezení tepelných ztrát. A to se bohužel většinou neobejde bez vyšších vstupních investic.

Jak na tom jsou vaše okna?

Teplo z domu uniká hned několika způsoby. Až čtyřicet procent tepelné energie z domů uniká přes nedostatečně těsnící okna. Je-li to i váš případ, rozhodně doporučujeme jejich výměnu za okna s termoizolačními skly.

Zateplujte

Bydlíte v nedostatečně zatepleném domě? Využijte nabízených dotací v rámci dotací Nová Zelená úsporám a nechte svůj dům dobře zateplit. Náklady na energie tím můžete snížit až o sedmdesát procent.

Instalujte FVE

Úplně nejlepší samozřejmě je si elektrickou energii vyrábět. Majitelům rodinných domů tak lze tak rozhodně doporučit instalaci fotovoltaické elektrárny, s níž se v závislosti na jejím výkonu, umístění a intenzitě slunečních paprsků výrazně přiblížíte k energetické soběstačnosti.

Energiemi šetří i velcí hráči

Dobrou zprávou je, že o úsporu energií se starají i velké energetické společnosti. Například společnost E.ON již čtrnáctým rokem pořádá soutěž E.ON Energy Globe, jejímž cílem je najít a podpořit inovativní nápady a projekty, které pomáhají šetřit životní prostředí i energii. Šanci mají aplikace, projekty na úspornou stavbu či ekologickou likvidaci odpadu, nebo třeba domácí generátor elektrické energie. Finalisty vybírají odborníci z Akademie věd a o celkovém vítězi hlasuje veřejnost.

Jaké projekty mají šanci na úspěch?

Finalisty vybírají odborníci z Akademie věd a o celkovém vítězi hlasuje veřejnost. Šanci na úspěch mají ekologické stavby, aplikace i projekty. V minulých ročnících uspěl například pasivní dům s pečovatelskou službou, tepelná izolace z recyklovaného papíru nebo třeba projekt na třídění a recyklaci kuchyňského oleje.

Napsat komentář