Jak a kde vyřídit vízum do Ruska

Rusko láká čím dál více cestovatelů. Pokud plánujete svou první cestu do Ruska, mělo by být vašim cílem hlavní město, Moskva. Moskva je největším městem Ruska a žije v ní více obyvatel, než v celé České republice. Neméně lákavý je například i Petrohrad.

Bez víza se do Ruska nedostanete

O vízum musíte požádat buď na ruských konzulátech (vízová centra, která pro ruské konzuláty zajišťují přijímání vízových žádostí), nebo na ruském velvyslanectví. Vyřízení víza je poměrně náročné na čas, doporučujeme se proto obrátit na některou ze společností, která víza do Ruska vyřídí za vás. Pokud nemáte pozvánku do země, můžete si ji objednat například na Ruskevizum.cz a je jedno, zda se jedná o turistickou, pracovní, služební nebo jinou pozvánku.

Chcete si vyřídit vízum sami?

Pokud se rozhodnete vyřídit si vízum sami, budete potřebovat:

  • Pozvání do Ruska.
  • Platný cestovní pas ještě minimálně 6 měsíců od data návratu z Ruska (tady pozor, často si lidé myslí, že stačí, když mají platný cestovní pas 6 měsíců, ale ne vždy si uvědomí, že 6 měsíců uplyne například v době dovolené).
  • Vytištěný vyplněný vízový dotazník.
  • Pasovou fotografii.
  • Kopii pasu.
  • Kopii smlouvy o cestovním pojištění na celou dobu pobytu v Rusku (v případě, že máte pojištění sjednané k platební kartě, musíte mít od banky potvrzení s datem vydání, platností karty a kopii její přední strany).
  • Pokud se jedná o osoby mladší 18 let, je třeba souhlas obou rodičů s vycestováním do Ruska, dokument musí být úředně ověřený a je třeba mít i kopii rodného listu nezletilé osoby.

V Rusku máte ohlašovací povinnost

Každý turista má ohlašovací povinnost v případě, že na jednom místě zůstává déle než 7 dní. Přihlásit se můžete na většině pošt nebo na migračním úřadě (vystaví vám potvrzení, to musíte nosit neustále u sebe). Podle ruských zákonů se musíte ohlásit do 3 pracovní dnů (nahlásit místo pobytu) a po odjezdu se písemně zase odhlásit. Ohlašovací povinnost přechází z vás na ubytovatele v případě, kdy budete bydlet v ubytovacích zařízeních (penziony, hotely, hostely atd.), nebo u rodiny či známých.

Napsat komentář