Jak do svého investičního portfolia zařídit zlato a stříbro?

3251_0

Zlato a stříbro jsou drahé kovy, bez nichž by se společnost jen těžko obešla. Používají se nejen k výrobě šperků, ale také ve spoustě průmyslových odvětví. Jejich zásoby se tenčí, takže se dá předpokládat, že ceny stabilně porostou a grafy vývoje cen tomu také odpovídají. Podíváte-li se na vývoj ceny za poslední týden, možná si všimnete mírného poklesu, avšak zobrazíte-li si křivku aspoň roční, nebo dokonce na několik let, zpozorujete, že neustále roste. Otázkou zůstává, jak toho využít.

Jednou z možností jsou cenné papíry. Těch, které jsou jakkoliv orientované na zlato nebo stříbro, je na trhu spousta. Může se jednat například o podílové fondy s vlastnictvím zlata či akcie společností, které se zabývají těžbou a zpracováním těchto drahých kovů. Většina lidí však volí spíš druhou možnou formu, a to investice přímo do kovů ve fyzické podobě.

Jaké výhody mají investiční kovy ve fyzické formě?

Výhodou, ale zároveň i nevýhodou je fakt, že můžete mít zlaté či stříbrné mince a slitky přímo doma. Člověk je vždy raději, když má vlastní majetek ve svých rukou, avšak na druhou stranu je tady vyšší riziko odcizení. Větší stříbrné a zlaté slitky, do nichž si ukládají peníze například firmy a živnostníci, je tedy vhodné ukládat do trezorů.

Další výhodou je možnost prodat investiční stříbro a zlato prakticky kdekoliv. Jde to jak v Česku, třeba i z pohodlí domova, tak v zahraničí.

A kde zlato pořídit?

Nemusíte být žádný odborník, investiční zlato a stříbro lze zakoupit přes e-shop jako jakékoliv jiné zboží. V ČR se jeho prodejem zabývá společnost AuPortal. V jejich nabídce najdete jak mince, tak slitky, a dokonce je zpětně vykupují.

Pořád ovšem platí stará známá pravidla, že člověk by neměl investovat do toho, čemu nerozumí, a měl by své finance diverzifikovat. Část úspor se hodí dát do drahých kovů a mince nebo slitek může být také moc pěkným dárkem k významnému výročí, maturitě apod.

Napsat komentář