Jak mít zdravé vlasy?

Povrch lidského těla pokrývá kůže, na ní jsou mimo jiné i útvary, které vznikly speciální přeměnou kožních buněk. Patří k nim nehty a tělesné ochlupení. Nejvýznamnější částí toho ochlupení jsou vlasy. Vlas je zrohovatělá bílkovina, zvaná keratin.

Vlas neroste po celý život, ale podléhá cyklickému procesu, v jehož průběhu se střídají fáze aktivního růstu s relativně krátkou dobou absolutní nečinnosti. Každý člověk má geneticky danou fázi růstu vlasů, kterou nelze ovlivnit. O charakteru vlasů rozhoduje genetická vlastnost řízená hormony a spojená s věkem a rasovými znaky (vlas kudrnatý, vlnitý nebo rovný). Typ vlasu ovlivňuje množství kožního tuku, který pokožka produkuje, a způsob jejich ošetření.

Jak se starat o vlasy
Jak se starat o vlasy

Normální vlasy jsou lesklé, zdravé, hladké, drží účes. Obsah vlhkosti ve vlasu je základem pro zdravé vlasy, určuje pružnost, tvarovatelnost a modelovatelnost účesu.
Mastné vlasy vypadají splihle i brzy po umytí, mazové žlázy produkují příliš tuku, který se rychle rozšíří na pokožku i na vlasy.
Suché vlasy potřebují péči, která ve vlasech udrží vlhkost a chrání je před vysoušením. Jsou křehké, bez lesku, snadno se lámou.
Roztřepeným vlasům chybí jemnost a zdraví vzhled, jsou poškozené i uvnitř, působí slámovitě, mají sklon k lámavosti a štěpení.

Padání vlasů u žen bývá často spojováno s hormonálními změnami, věkem, stresem, těhotenstvím, nedostatkem vitamínů, životním stylem a podobně. K omezení vypadávání vlasů pomáhají masáže hlavy, které dostatečně podpoří prokrvení pokožky a zlepší se zásobování kořenů vlasů živinami.

Šampon – základní přípravek na vlasy

Základem krásných vlasů je zdravá výživa. Ale i o krásné a zdravé vlasy musíme pečovat. Mezi základní přípravky na vlasy, které velmi často používáme, patří šampony. Šampony jsou vyrobeny tak, aby pečovaly o vlasy i pokožku na hlavě, odstraňovaly nečistotu, ale neodnímaly příliš velké množství tuku. Obsahují mycí látky, parfémy, konzervační přísady a tužící látky, které vlasy obalí a vlas pak vypadá silnější. Při mytí vlasů musíme dbát na dodržování určitých zásad. Mezi nejdůležitější patří dokonalé spláchnutí šamponu, jímž se odstraní z vlasů mastnota a špína. Ani nejlepší šampon nemůže ukázat svůj účinek, je-li špatně spláchnut. Současný trh nabízí velký výběr šamponů pro suché vlasy, mastné, roztřepené, barvené, dále šampony bylinné, léčivé, proti lupům, šampony 2v1 apod.
Na každý typ vlasů musíme používat správný šampon.

Vlasová terapie a kosmetika

Vlasy slouží jak k přitahování druhého pohlaví, tak i k vyjádření životních názorů a společenské příslušnosti. Abychom na své vlasy upoutali pozornost druhých, musíme o ně správně pečovat. K tomu nám slouží vlasová terapie a kosmetika různých profesionálních značek. V nabídkách najdeme šampony na vlasy, balzámy a kúry na vlasy, barvy na vlasy, tužidla, gely, lesky, laky, kondicionéry, regenerační a vyživující masky a další stylingové přípravky, které pomohou k péči o zdravé a krásné vlasy.

Napsat komentář