Jak napsat bakalářskou práci a nezbláznit se?

Vaše studium nevyhnutelně spěje do bodu, kdy budete muset sepsat a obhájit svoji závěrečnou práci. Bakalářského, magisterského, ani inženýrského titulu bez ní prostě nedosáhnete. V tomto článku se můžete podívat na několik tipů, které vám k jejímu vypracování pomohou.  

Správná volba tématu

Volba správného tématu je zásadním a prvním aspektem. Pokud zvolíte téma, které vás nezajímá, samozřejmě se vám o něm ani nebude dobře psát. Pokud to bude možné tak volte takové téma, o které se sami zajímáte alespoň okrajově. Sami uvidíte, že práce vám poté půjde lépe od ruky.

Tip: Stále si nevíte si rady? Podívejte se na možnost psaní bakalářských prací a hoďte starosti za hlavu.

Vyhledání dostupných zdrojů

Součástí zpracování bakalářské nebo diplomové práce je ve většině případů práce se zdroji v rámci literární rešerše. Nelze předpokládat, že se podaří napsat kvalitní bakalářskou či diplomovou práci s několika málo zdroji.

Po zvolení tématu si dobře zjistěte, jestli naleznete dostatek zdrojů, z kterých budete čerpat. O oblíbeném tématu, bez dostatku zdrojů, se vám také nebude dobře psát. Hledat zdroje lze i jednoduše zadáním do vyhledávače Google. Vepíšete klíčová slova a vybíráte mezi tím, co Google najde. I takto se dají najít volně dostupné odborné články.

Stanovení plánu

Dobře si spočítejte kolik času vám zbývá a kolik ho můžete psaní věnovat. Stanovte si přesný plán, podle kterého se budete řídit. Přitom nezapomínejte počítat s určitou rezervou a časem na dodatečnou kontrolu. Pokud budete mít plán, práce vám půjde lépe od ruky a budete mít dobrý přehled o vašich pokrocích.

Tip: Také s vypracováním diplomové práce si můžete nechat pomoct. Stačí se podívat na odkaz v textu a zjistit vše potřebné.

Několik tipů na závěr

  • Naučte se dobře ovládat textové editory. Pokud s nimi budete dobře pracovat, ulehčíte si spoustu práce.
  • Veškerou práci si průběžně ukládejte, nemůže se vám stát nic horšího, než že o vaši práci přijdete.
  • Vše zálohujte na flashku, nebo externí disk!
  • Buďte v kontaktu se svým vedoucím, dejte najevo svůj zájem. Při obhajobě se vám to vyplatí.
  • Stylistickou úpravu textu řešte až jako poslední. V průběhu psaní by vás zbytečně zdržovala.
  • Začněte se svou prací včas a vyhněte se zbytečnému stresu.

Napsat komentář