Jak si správně vybrat v autobazaru ojeté auto?

478ef35c-800x474

Pokud jste se rozhodli pro koupi ojetého auta, měli byste se před samotným nákupním rozhodováním seznámit s několika radami a tipy, jak postupovat, abyste nepořídili, jak se tak říká, „zajíce v pytli“. Nikdy není od věci si rozmyslet předem, jaké parametry by nové auto mělo mít (týká se značky, výbavy, typu a velikosti vozidla a dalších aspektů).

vyhybka

Pokud máte v autobazaru nějaké vozidlo už vybrané, vždy požadujte od prodejců předložení dokladů k vozidlu. Důležité je zkontrolovat, jestli VIN kód (identifikační číslo vozidla), souhlasí s kódem uvedeným v dokladech. Bývá často vyražené do karoserie nebo je k ní na vozidle připevněné.

Kromě kontroly VIN kódu si zkuste projít historii vozu uvedenou v servisní knížce. Protože se jedná o ojeté auto, hrozí zde riziko, že mohlo být v minulosti bourané. Pokud by se ale jednalo o velké poničení auta, byly by evidentní na první pohled. Jestliže s sebou nemáte při návštěvě autobazaru automechanika, který vám s výběrem ojetého vozu radí, zkuste sledovat alespoň odstíny laku na autě a spáry mezi jednotlivými komponenty na karoserii. Přítomnost a odborné rady automechanika se však při výběru ojetého auta doporučuje. U všech dokladů náležící automobilu rovněž platí, že pokud vám je prodejce v autobazaru nebude chtít z jakéhokoliv důvodu předložit, jedná se o podezřelé a neseriózní jednání.

Cvičná jízda by měla být samozřejmostí

Dobré je důkladně prozkoumat interiér vozidla. Příliš sešlapané pedály, ohmataný volant, to vše může napovědět, jak hojně byl automobil dříve užíván a případně poničen. Hodně toho také zjistíte při zkušební jízdě, která by měla být v každém seriózním autobazaru samozřejmostí. Zaměřte se na následující – drží automobil stopu? Jak se chová v zatáčkách? Důležité je souměrné brždění a správný zvuk motoru. Pokud se pro koupi auta rozhodnete, řádně sepsaná kupní smlouva vám později umožní se v případě potíží domoci svých práv.

Proč si prodejce vybrat skutečně pečlivě

Toto zde zmiňujeme už jen z jednoho prostého faktu – v současné době stále přibývá případů, kdy jsou vozy zatíženy exekucemi, zástavami, leasingem nebo importů s nezaplacenou daní z přidané hodnoty. Nejlepší je vybírat si autobazary, kde je garance vrácení peněz při evidentních problémech a také tam, kde jsou schopní vydat potvrzení, že nabízený vůz ničemu z výše uvedených nepodléhá.

Riziko představuje i nákup vozidla místo autobazaru u jednotlivců, nebo vozů v komisi. V těchto situacích je mnohem méně pravděpodobné, že se vám vůz v případě potíží podaří reklamovat. Ostražitost se vyplácí i u nákupu ojetého vozu u prostředníka na základě plné moci. V případě, že prostředník majiteli získané peníze nevyplatí, se auto stává majetkem pocházejícím z trestné činnosti. Mohlo by tak v krajním případě dojít až k zabavení vozu policií České republiky.

Napsat komentář