Je svatební fotograf lukrativní povolání?

Být svatební fotograf, to znamená v očích mnoha lidí být takzvaně ve vatě, nebo chcete-li, řečeno slovy klasika, být „za vodou“. Slyšeli jste už také o tom, že svatební fotograf má vilu s bazénem (samozřejmě vyhřívaným), obrovskou zahradu a pracuje jeden den v týdnu. Tedy v tu sobotu, kdy zrovna fotí svatbu. Zbytek týdne flámuje a užívá si života. Zimy samozřejmě tráví v Karibiku, protože přes léto si nahrabal statisíce.

Svatební fotograf Pardubice
Svatební fotograf Pardubice, foto: Radmila Tůmová

Svatební fotograf, jaká je realita?

Realita je ale poněkud jiná. Spíše zcela jiná, smutnější. Každý svatební fotograf, který fotí svatby profesionálně již více let se za tu dobu zřejmě setká s dvojím přístupem laické veřejnosti k této práci. Svatební fotograf Pardubice, paní Radmila Tůmová dodává, že ani u ni to není nijak jinak.

Na svatbě obvykle lidé vnímají svatebního fotografa jako nadšence s foťákem, který nikomu nedá chvíli klidu a pořád něco cvaká, jako takového dotěru.

A navíc si dovolí odtáhnout novomanžele na hodinové focení a hosté v tu dobu musí pít sami. Prostě hrůza. Bohužel zatím toto povolání nemá v českých končinách příliš prestiž a je považováno za takové nechtěné dítě fotografického umění a nutné zlo na svatbě.

Druhý, a to zcela opačný pohled na věc ovšem nastává ve chvíli, kdy někomu zašlete cenovou nabídku. Celodenní fotografování svatby může stát u profesionálního fotografa průměrně 10 až 20 tisíc korun. Samozřejmě ceny se výrazně liší, ale toto rozmezí můžeme vnímat jako nejčastější. Je to poměrně velká částka a když uvážíme, že takový svatební fotograf odfotí třeba 5 svateb za měsíc, dostaneme se na velmi kulantní sumu peněz. Kdo by nechtěl takové příjmy, že? Jenže realita je trochu odlišná, pojďme se na to podívat trochu detailněji.

svatebni-fotograf-pardubice
Svatební fotograf Pardubice, foto: Radmila Tůmová

Málokdo si totiž už uvědomí, že svatební fotograf musí ke své práci používat poměrně drahou techniku, která se rychle opotřebovává. Profesionální fotoaparát s několika základními objektivy a blesk vyjde na zhruba 150 tisíc korun. Dále je třeba počíč a software, auto a nespočet obleků. Dostáváme se do astronomickcýh částek. A že pracuje jen v sobotu? Lidé zapomínají na čas strávený úpravou fotografijí, který zabere i několik týdnů práce. Skutečně, práce svatebního fotografa není až tak růžová a ve výsledku si v českých končinách přijde na poprůměrnou mzdu. Samozřejmě existují i vyjímky, několik málo „provařených“ svatebních fotografů, kteří si za fotografování mohou již říct o vyšší sumy peněz. Jsou to ale jen vyjímky.

fotograf-novorozencu-pardubice
Focení novorozenců Pardubice, foto: Radmila Tůmová

Již jsme zmínili fotografické studio v Pardubicích

Fotografické studio Pardubice má pod palcem skvělá fotografka, paní Radmila Tůmová. Sídlí na adresa V zahrádkách 521, Pardubice – Studánka. Často fotografuje v exteriérech, proto je lepší ji zavolat na telefon 605 573 933 a domluvit si schůzku u kávy kde se dohodnete co kdy a kde chcete fotit. Nebo ji můžete kontaktovat na email radmila.tumova@seznam.cz.

Fotografování těhulek Pardubice, foto: Radmila Tůmová
Fotografování těhulek Pardubice, foto: Radmila Tůmová

Fotografování novorozenců a těhulek Pardubice

Pokud byste měli zájem o fotografování novorozenců v Pardubicích, nebo o fotografování těhulek v Pardubicích a okolí, není problém se na paní Tůmovou obrátit. Působí i v Hradci a je ochotna dojet kamkoliv po dohodě. 

Přejeme příjemné fotografování a šťastnou ruku při výběru fotografa. A až si své fotografické studio vyberete, nezapomínejte na to, že fotograf je složité povolání, které sebou nese mnoho práce a nákladů, které vy nevidíte.

Napsat komentář