Kalibry a měřidla aneb když na přesnosti záleží

Pokud si doma měříte, jak velká skříň se vám vejde do ložnice, jak daleko od sebe sázet stromky či jakou délku koberce budete potřebovat, na nějakých milimetrech vám většinou nezáleží. V každodenním životě není absolutní přesnost až tak důležitá. Jsou však obory, kde i setina milimetru hraje obrovskou roli.

Například strojírenství je oblastí, kde se větší než malé odchylky absolutně neuznávají. Pomocí nejrůznějších obráběcích technik se vyrábí součástky, které jsou součástí celého systému, všechno do sebe proto musí přesně pasovat. A jak se takové přesnosti dosahuje?

Všechno závisí na kvalitě měřidel a kalibrů

Při každém procesu výroby je potřeba několikrát rozměry ověřovat. Slouží k tomu nejrůznější měřidla jako hloubkoměry, výškoměry, mikrometrická měřidla, posuvné měřítko a také proces kalibrace. Právě kalibry ukážou, zda rozměr odpovídá, či nikoliv.

Měřidla se vyrábí v obrovské škále variant. Jedno z nejběžnějších dělení je na digitální a analogové, přičemž v profesionálních dílnách se používají spíš ty dělitelné. Nehrozí tam chyba, že se člověk přehlédne. Kalibrů je také mnoho – trny pro vnitřní závity, kroužky pro vnější, válečkové kalibry pro kontrolu průměrů válcového otvoru. Záleží jen na vás, jaký kalibr přesně potřebujete.

Pořizujte měřidla od profesionálů

Právě měřidla mají vliv na přesnost, a proto je důležité do nich investovat. Nesmí chybovat a měla by být odolná, aby dlouho vydržela. To ovšem nejsou jediná kritéria pro výběr dodavatele. Občas je rovněž potřeba nechat vyrobit kalibr přímo na zakázku. Zvládne to výrobce vašich měřidel?

Nejen s výrobou kalibrů na míru se neváhejte obrátit na společnost Michovský TOOLS s.r.o., která realizuje výrobu kalibrů podle výkresu. Nabízí i odborné poradenství v tomto směru. Více informací najdete přímo na jejich webu www.nastroje.cz. Tam můžete také prozkoumat bohatý sortiment.

Napsat komentář