Krbová kamna mají stále více fanoušků

Ještě poměrně donedávna stály elektrická energie a zemní plyn pro domácnosti skoro pakatel. Časy se však mění. Současné ceny výše zmíněných komodit jsou na rekordních číslech a asi by bylo poměrně naivní myslet si, že se něco v téhle oblasti v blízké budoucnosti změní k lepšímu.

Ovšem právě toto je výborné období k tomu koupit si krbová kamna. Je jedno, jestli člověk topí elektřinou nebo plynem, dřevo ho nakonec bude stát daleko méně.

Dřevo je levnější

V krbových kamenech se topí povětšinou dřevem, případně jeho různými variacemi typu pelety. I když je tato surovina o dost levnější než plyn a elektřina, také její cena docela dost stoupla. Naštěstí ne extrémně, jinak by už celá řada lidí opravdu v zimě raději dobrovolně mrzla.

Vzhledem k tomu, že hodně zájemců o krbová kamna nemá u domu připravené žádné speciální suché místo pro polena, jdou dost na dračku i pelety. Jedná se víceméně o stlačené třísky, což je skutečně dobré, a hlavně levné topivo.

Výhoda pelet však spočívá i v trochu něčem jiném, a sice v jejich obalu. Ten je nepromokavý, a proto je možné toto palivo skladovat bez potíží i na místech, kde by jinak dřevo brzy navlhlo.

Vhodný model

Koupě kamen není tak jednoduchá jako když si člověk pořizuje třeba žárovky. Je nezbytné brát zřetel hlavně na výhřevnost. K tomuto účelu existuje moc pěkný vzoreček, který si však jen málokterý laik dokáže správně spočítat.

Výpočet výhřevnosti je tudíž lepší přenechat prodejci. Stačí mu jen zadat všechny potřebné údaje a on už se o vše postará. Kdyby se na výhřevnost zapomnělo, kamna by mohla fungovat jen symbolicky nebo naopak hicovat naplno. Ani jedna varianta není úplně žádoucí.

Čištění kouřovodu

Mít vhodná kamna neznamená, že se člověk zbaví starostí. Spalováním dřeva vzniká popel, který krom jiného ucpává kouřovody, což může vyústit i ve výbuch kamen. Proto je nezbytné kouřovod v pravidelných intervalech zprůchodňovat. Naštěstí nejde o nic složitého.

Napsat komentář