Palác Lucerna

Palác Lucerna je víceúčelovým komplexem budov nacházející se v horní části Václavského náměstí.

Celý palác se rozkládá v sedmipatrový třítraktový dům se třemi suterény a několika schodišti. Budova vznikala v letech 1907 až 1921 dle návrhu architekta Stanislava Bechyně. Stavbu realizoval Vácslav Havel, dědeček Václava Havla.

Palác měl původně sloužit jako hokejový stadion, ale nakonec se stal velkým společenským sálem. V tehdejší době se jednalo o jedinečnou stavbu, protože budova je železobetonová a nachází se zde prosklená pasáž.

Palác Lucerna - velký sál
Palác Lucerna – velký sál

Lucerna zobrazuje pozdní rysy secese a začínající rysy modernismu. Budova se stala známá i díky vybudování první pražské pasáže a prvního českého jídelního automatu. Největší místností a zároveň i jádrem Lucerny je velký sál, který zabírá 3 podzemní podlaží a nabízí zhruba 4000 sedících míst pro diváky.

Jednou z nevýhod je nejen špatné větrání, ale i akustika. Mezi další významné místnosti patří Lucerna Music bar, Kino Lucerna a v neposlední řadě Kavárna Lucerna. Palác Lucerna v Praze je významným kulturním a společenským střediskem. Konají se zde koncerty, plesy, schůze, konference, módí přehlídky a dokonce i sportovní akce.

Napsat komentář