Co byste měli vědět o Karolinu

Karolinum je nejstarší budovou Karlovy univerzity v Praze patřící rovněž i mezi nejstarší univerzitu ve střední Evropě.

Jeho původní název byl Collegium Carolinum znamenající Karlovu kolej, kterou nalezneme jižně od Staroměstského náměstí v Praze Roku 1383 zde vzniklo sídlo přebudováním a drobnými úpravami paláce mincmistra a bankéře Jana Rotlera. Ten získal Václav IV. výměnou za majitelova syna.

Roku 1396 se stala Karlova kolej sídlem pražské inteligence. Čeští profesoři v prostorách nejen učili, ale také zde měli své byty. V letech 1715 až 1718 byl komplex přestavěn v barokním duchu.

Nejrozsáhlejší stavbou prošlo Karolinum v letech 1945 až 1959, kdy bylo vybudováno nádvoří. Nádvoří bylo ozdobeno slavnostním vstupem s kašnou.V době po bitvě na Bílé hoře se stalo sídlem právnické a lékařské fakulty. Za první republiky pak německou univerzitou.

V letech 1996 až 1997 přibyl do Karolina Císařský sál sloužící pro přednášky. V prostorách sklepu byla vybudována zasedací místnost. V současné době je Karolinum sídlem rektora a centrální institucí Univerzity Karlovy. Zasedá zde akademický senát a slouží k reprezentačním a slavnostním účelům.

Napsat komentář