Pamětní mince jsou zajímavou možností, jak si uchovat vzpomínku

16

Pokud si chceme uchovat památku na významné události nebo výročí, můžeme si zakoupit či nechat vyhotovit medaili, odznak, vyznamenání nebo plaketu. Pamětní mince a medaile jsou při důležitých příležitostech raženy a dají se koupit ve specializovaných obchodech.

Pamětní mince

Pamětní mince jsou vydávány při významných výročích. U nás je razí od roku 1993 Česká národní banka ze stříbra a zlata. V posledních letech emituje okolo 5 kusů stříbrných a 2 kusy zlatých mincí ročně. Jsou vzpomínkou například na založení Českých Budějovic, vznik Sokola či narození Bohumila Hrabala. České stříbrné mince mají hodnotu 200 Kč a 500 Kč a raženy jsou ze slitiny složené z 975 kousků stříbra a 25 mědi, zlaté jsou pak v nominálech 5000 a 10 000 Kč a vyrábí se z kovu o ryzosti 999, 9. Pamětní mince vydává také většina centrálních bank ostatních států. Známé jsou především dvoueurovky, které při různých příležitostech vydávají všechny státy eurozóny.

Ražené medaile

Také medaile jsou vhodnou vzpomínkou na důležité okamžiky. Mnoho z nás je má spojeno s oceněním ve sportovních a jiných soutěžích. Lze si je však nechat vyhotovit na zakázku například k životnímu jubileu. Moderní technologie dnes umožňují dosáhnout vysokých detailů, tenkých linek a dokonale vykreslí plastičnost. Můžeme si sami vytvořit grafický návrh, ale k vyrobení medaile postačí pouze určit požadavek. Grafici jej již zpracují a vyhotoví výrobek podle našeho přání. Dají se také pomocí Pantoneho barev nabarvit. Medaile se dodávají nejčastěji v provedeních se stuhou a závěsem.

Zakázkové plakety a odznaky

Na zakázku si lze rovněž nechat udělat plakety. Ty jsou vhodnou připomínkou výročí obcí, firem či výrazem našeho poděkování obchodním partnerům. Plakety je možné doplnit o diamantový efekt, který vytváří líbivý třpytivý lom odrážející světlo. Mezi ně lze zařadit řády, které znamenají ocenění za různé formy zásluh. Snadno se dají doplnit o stužku s jehlou nebo navléknout na kolničku. Řádové sety jsou nabízeny balené v krabičce s průhledným víčkem a v luxusních sametových kazetách s vyseknutým lůžkem. Odznaky nepředstavují pouze oblíbený sběratelský materiál, ale jsou rovněž zajímavým reprezentačním prostředkem. Dnes je není problém zpracovat do sebemenších detailů, a proto představují dobrou příležitost, jak si uchovat v paměti sportovní akci či významné výročí.

One Comment

Napsat komentář