Perské koberce s bohatou historií mají své místo i v moderních domácnostech

Orientální prvky moderním interiérům sluší. Důkazem jsou stále oblíbené perské koberce, které se vyznačují vysokou kvalitou, detailními vzory a složitými motivy. Vyrábějí se tradiční ruční metodou vázání tří přírodních vláken dohromady. Takto precizní dekorativní prvek zútulní každý prostor, do kterého je umístěn. Vyjímat se bude v obývacím pokoji, ložnici, ale třeba i v kanceláři. S certifikátem pravosti se nemusíte bát, že jste šlápli při výběru vedle.

Původ nemají jen ve starověkých zemích

Málokdo tuší, co je to vlastně ve skutečnosti originální perský koberec. Tento název vznikl díky domněnce, že jeho původ sahá až do starověké Persie. Ve skutečnosti se však podobné nálezy objevily i ve starověké Číně, Nepálu, Indii, Pákistánu a Turecku. Tradiční perský koberec je nejčastěji vázaný z kombinací vláken bavlny, vlny a hedvábí. Může zobrazovat starověké mandalové vzory nebo moderní motivy lépe zapadající do novodobých domácností.

Do své domácnosti vybírejte s pečlivostí

Ručně vázané perské koberce mají celou řadu nápaditých motivů, ze kterých je těžké si vybírat. Navíc ještě musíte zvolit správný rozměr a podíl použitých vláken. Za nejodolnější se považují vlněná vlákna, která jsou mastnější, a tedy méně náchylná na zašpinění. Na světlé podlaze se lépe vyjímá tmavý perský koberec a naopak na tmavším podkladu se zviditelní světleji tónovaný motiv. Tím se opticky oddělí od podkladu a lépe vynikne. O umístění rozhoduje také tvar motivu. Pokud je centrální a dominantní, je určitě lepší ponechat ho na volném prostranství bez zakrytí nábytkem.

I perský koberec potřebuje důkladnou péči

Po výběru rozhoduje o životnosti perského koberce způsob údržby i zacházení s ním. Není dobré jej příliš přetěžovat nábytkem ani po něm chodit v botách. Nejenom, že je to nešetrné, ale přišli byste brzy o barvy i zdravý vzhled koberce, který slouží především jako ozdoba domácnosti. Perský koberec nepokládejte v chodbě, kde je pravděpodobnost zašpinění i zátěže mnohem vyšší. Ideální jsou pro umístění ložnice a obývací pokoj. Údržba perského koberce je velmi snadná a většinou stačí jen vysavač. Při větším znečištění nejprve vlákna pečlivě, ale opatrně vykartáčujte.

Napsat komentář