Pokojová Yucca (Yucca), pěstování

Na rozdíl od bezkmené zahradní juky není Yucca aloifolia, vytvářející tkustý kmen, zimovzdorná. Dnes náleží k nejoblíbenějším pokojovým kbelíkovým rostlinám a v nádobě odpovídající velikosti může snadno dosáhnout výšky 2m a více. Pak začínají problémy s jejím umístěním. To se ale dá lehce vyřešit seříznutím vrcholu, který zase znova obrazí.

Stanoviště: V létě nejlépe venku kde bude mít dostatek slunce, ne však přímého. V místnosti potřebuje mnoho čerstvého vzduchu. V zimě světlé ale chladné místo při teplotě kolem 10°C, i v normálně vytápěné místnosti, stojí-li na velmi světlém místě. Ztrácí však listy.

Zálivka: Juka potřebuje po celý rok zalévat stejně, vyhýbáme se však přemokření a mezi zálivkami se nechá půda dostatečně vyschnout. Vodu si sama drží ve svém kmeni.

Hnojení: v létě jednou za 2 týdny hnojivem pro květiny, v zimě nehnojíme.

Rozmnožování: Odnožemi nebo též kmínkovými řízky, které zapichujeme řeznou plochou dolů do chudé mírně vlhké zeminy.

Jak se pěstuje pokojová Juka
Jak se pěstuje pokojová Juka

Poznámky: Příliš velké rostliny je možné rozřezat na části a zakořenit i listové vrcholy s kusem kmínku dlohým asi 30cm. Nejlépe se to daří v létě, když postavíme květináče venku na chráněné místo ve stínu. Do zakořenění udržujeme zeminu spíše suchou.

Napsat komentář