Praktické tipy, jak ulevit od bolesti prsou při kojení

Kojení je sice přirozené, ovšem jedná se také o proces učení se. Jen málokterá žena vám řekne, že kojení není zpočátku bolestivé, někdy může být bolest opravdu nepříjemná a palčivá. V prvních týdnech vás potrápí bolestivě nalitá prsa, citlivé a popraskané bradavky, možná i zanícené dvorce. V následujících řádcích vám prozradíme, jak ulevit od bolesti při kojení.

Bohužel, bolest prsu kojení někdy zhorší, zejména jestli je technika špatná. V takovém případě je vhodné obrátit se na laktační poradkyni.

Bolest při kojení

Většina bolestivých příznaků při kojení je velice dobře léčitelná a je možné jim předcházet. Klíčová je informovanost. Zjistěte si co nejvíce informací ještě předtím, než se objeví bolavé bradavky a další nepříjemné problémy. I když děláte všechno „správně“, může se stát, že vás budou bradavky bolet. Naštěstí úleva může být jen otázkou malých úprav, a proto kojení hned nevzdávejte.

Správné přisátí

Jestliže chcete dosáhnout kojení bez bolesti, naučte se správné techniky. Vězte, že tyto problémy jsou velice časté a nemusíte se jimi trápit. Bolavé bradavky, nalitá prsa kvůli špatnému přisátí a ne zcela rovnoměrné vyprazdňování zásob mléka, to jsou přední důsledky toho, když se miminko špatně přisaje.

Bez nápravy může neefektivní a bolestivé přisátí zvýšit vaše nepohodlí a potenciálně snížit i zásoby mléka, zejména pokud nakonec upřednostňujete jedno prso před druhým, nebo při každém kojení prsa plně nevyprázdníte.

Vyhledejte pomoc

Návštěva certifikované laktační poradkyně vám pomůže odstranit případné problémy s přisátím a vytvořit optimální polohu při krmení. Laktační poradkyně taktéž zjistí, zda jsou ještě další příčiny, proč je pro vás kojení bolestivé.

Předtím, než se vám odborná pomoc dostaví, zkuste střídat a měnit polohy při kojení. Ujistěte se, že se miminko nepřisává pouze k bradavce, ale že se přisaje i k areole. Používejte také krém na bradavky a lehce masírujte ucpané mlékovody. Prsa mezi kojením nechejte na vzduchu, nepoužívejte podprsenku.

Závěrem vám ještě doporučíme obklady Multi-Mam Compresses, které jsou na citlivé a popraskané bradavky.

Napsat komentář