Sháníte lešení? Máme pro vás řešení

Lešení je dočasná konstrukce, která umožňuje práci ve výškách a bezpečný pohyb nad úrovní země, to každý ví. Asi nejčastěji se používá při opravách fasád. Jaké jsou dnes možnosti v této oblasti?

Několik typů lešení

Instalace lešení by měla být rychlá, snadná a bezpečná. Tomu odpovídá i to, kam směřuje vývoj těchto konstrukcí v dnešní době. Existuje několik typů lešení, která se liší materiálem, tvarem a konstrukcí. Pro každý účel se může hodit jiné, proto sledujeme nejen cenu půjčení a zakoupení, ale i technické parametry.

Koupit, nebo zapůjčit?

Zásadní otázkou bude, zda do lešení investovat, nebo si ho jen vypůjčit. Pořízení bývá nákladné a většinou se vyplatí pouze stavebním firmám. Důležité je mít i skladovací prostory. Určitou variantou je lešení již použité, zde cena klesá. Spousta lidí a menších firem si lešení na nezbytně dlouhou dobu vypůjčí. Najít lešení v Praze na zapůjčení není složité, natrefit na spolehlivost a příznivé ceny už ale tak snadné není. V menších městech to může být trošku problém, pro lešení si možná pojedete někam dál. Většinou se pronajímá včetně montáže a demontáže.

Konstrukce lešení

Lešení je tvořeno systémem vodorovných a svislých trubek spolu s podlážkami. Od výšky 1,5 m pak nesmí chybět zábradlí v podobě vodorovných tyčí s horním okrajem minimálně 1,1 m. Pokud je výše, instaluje se i středová tyč.

Jaký materiál?

Dřevěné lešení dnes bylo nahrazeno modernějšími druhy. V Asii se běžně používá bambus, u nás zase hliník a ocel. Se dřevem se na konstrukcích můžeme ještě setkat ve formě dřevěných podlážek. Na ceně se odrazí velikost systému lešení, jeho materiál i povrchová úprava.

Podklad pod lešení a jeho kotvení

Lešení musí stát na vyrovnaném stabilním podkladě. Většinou je potřeba použít vyrovnávací podložky a patky. Stabilita a nosnost se zajišťují systémem zavětrování. Lešení je třeba samozřejmě i nějak ukotvit ke stavbě. Provádí se to buď přepažením oken, nebo kotvou do fasády. Lešení o velké ploše potřebuje statistický posudek.

Moderní systémové lešení

Nejvíce se dnes používá systémové lešení – bezpečné, rychle sestavené, tvořené konstrukcí z minimálního počtu dílů. Je to stavebnice zavěšená do skeletu. Ideální je pro opravy a menší stavební úpravy. Pro drobné práce na domě se hodí lešení žebříkové, tedy lehké hliníkové, které si můžete koupit a poměrně snadno doma uskladnit, pokud často provádíte práce na domě. Jeho základní výška dosahuje okolo 5 metrů, nicméně jde navýšit. Trubkové lešení, jak jej známe z dřívějška, je na ústupu. Využití pořád najde u staveb atypických, komplikovaných a rozsáhlých.

Další varianty

Dalšími variantami konstrukcí pro práce nad zemí jsou různé plošiny, kozlíkové lešení, závěsné lávky a pojízdné hliníkové lešení.

Hydraulické plošiny, závěsné lávky a moderní hliníková lešení si můžete koupit nebo pronajmout velmi snadno. Stačí zabrouzdat na adresu http://www.lehman.cz/ a zjistit si podrobnosti.

Napsat komentář