Spěte jako miminka, kvalitní matrace – základ dobrého spánku

Cítíte se během dne ospalí, probouzíte se v průběhu noci, nemůžete najít vhodnou polohu? Možná nastal čas pro nákup nové matrace. Přečtěte si o důvodech, proč si pořídit novou matraci.

Rizika spojená se starou nebo nekvalitní matrací

S přibývajícími roky postupně matrace ztrácí svoje přirozené vlastnosti. Mohou v ní tak vznikat proleženiny, vlhkost, začnou se v ní množit roztoči. Spolu s tím klesá i kvalita spánku a dlouhodobě se mohou dokonce objevit zdravotní problémy. Spánkem trávíme pravidelně přibližně třetinu dne, pokud se tělo nachází v nepřirozené poloze, zdravotní obtíže jsou téměř nevyhnutelné. Zpočátku se může jednat pouze o únavu a snížený pracovní výkon. Tyto prvotní příznaky obvykle ignorujeme a otevřeme tak dveře migrénám, problémům s páteří, stresu a zažívacím potížím.

Kvalitní matrace - základ dobrého spánku
Kvalitní matrace – základ dobrého spánku

Nepodceňujte kvalitu matrace, na které spíte!

Co by měla splňovat každá matrace?

Při nákupu matrace berte ohled na kvalitu materiálů a zpracování. Na výšku by měla mít matrace alespoň 15 cm, výsledný produkt by měl splňovat specifické certifikáty zaručující kvalitu materiálů. Nedílnou součástí je potah, ten musí garantovat hygienickou a zdravotní nezávadnost i při dlouhodobém používání (antibakteriální a antialergenní vlastnosti).

Specifické vlastnosti matrace

S ohledem na svou hmotnost a délku berte ohled na tuhost a rozměry matrace (popř. postele). Na výšku by matrace měla být minimálně o 10 cm delší než Vy. Tuhost matrace by měla odpovídat Vaší hmotnosti. Příliš měkká matrace nedokáže ideálně podepřít tělo, tvrdá matrace naopak může bránit krevnímu oběhu.

Napsat komentář