Správný životopis musí zaujmout na první pohled

Ucházíte se o nové zaměstnání, máte dostatek pracovních zkušeností, a přesto po odeslání životopisu vás nikdo na osobní pohovor nepozve? Pak může být chyba právě v tom životopisu. Zde je pár tipů, na co si dát při zhotovení životopisu pozor.

Strukturovaný životopis je základ

Nejlepší je mít uložený životopis vzor. Ten budete postupně upravovat podle vašich aktuálních pracovních zkušeností a absolvovaných kurzů. V každém případě je třeba, aby životopis byl stylisticky v pořádku. To znamená napsaný spisovně, bez gramatických chyb a hovorových výrazů. Dejte přednost heslovitým výrazům před dlouhými souvětími. Těmi se nikdo nechce prokousávat. Dávejte též pozor na délku životopisu. Ta by neměla přesáhnout dvě strany velikosti A4. Delší životopisy rovněž nechce nikdo číst.

Čím zaujmout?

Určitě je to vhodná grafická podoba, kde jsou tučně zvýrazněny nejdůležitější údaje. Usnadníte tím personalistovi práci a ten to jistě ocení. Získáte tak první plusové body. Dále je to přehlednost. Nepřehánějte to s barvami ani s fonty. Vyhněte se též osobním informacím týkajícím se výšky, váhy či sexuální orientace. Pokud se rozhodnete přiložit vaši fotografii, volte formální. V žádném případě nepřikládejte fotku z dovolené. Dobrým tahem je, pokud narazíte na webové stránky, kde získáte životopis ke stažení zdarma. Výrazně si tak ulehčíte práci a budete mít představu, jak by měl životopis ideálně vypadat.

Student s minimem pracovních zkušeností

Jste čerstvým absolventem střední nebo vysoké školy a zoufáte si, že najít vhodnou práci je nemožné? Máte dojem, že mezi konkurenty s bohatým seznamem pracovních úspěchů nemáte šanci? Životopis studenta by měl být zaměřen nejen na informace o studiu, ale také na absolvované kurzy a brigády. Pokud se týkají oboru, o který se nyní ucházíte, získáte dobrou startovací pozici.

Napsat komentář