Jak předejít nákupu nového DPF filtru

Vlastníte vůz poháněný motorem na naftu? Pokud ano, nejspíše víte, že je vybaven DPF filtrem. Je-li tomu tak, jste si samozřejmě také vědomi faktu, že rozhodně nevydrží věčně. Jedná se přitom o velmi drahý komponent, jehož cena se může pohybovat i okolo 30 000 korun a výše. Z toho důvodu je zapotřebí myslet na to, aby vydržel co možná nejdéle. Podívejme se tedy na některé základní aspekty, jež byste měli při jeho používání brát určitě v potaz.

Potřebujete vůbec DPF filtr?

Někteří motoristé by mohli namítnout, že mnohé vozy vůbec tímto filtrem nedisponují. Tak proč by jej nešlo jednoduše vymontovat? Ano, možné to je a někteří lidé se snaží oprav DPF filtrů vyvarovat tímto způsobem. Vystavují se ale riziku, že budou pokutováni, a to nemalými částkami. Auta bez DPF filtrů totiž silně znečišťují ovzduší, jelikož se do něj dostávají mikroskopické saze, jež poté vdechujeme, a drží se v plicích.

Čištění DPF filtrů

Víte, jak na čištění DPF filtru? Řešit jej můžete bez problémů klidně i svépomocí. Stačí pouze vyjet na dálnici a prohánět své auto po dobu minimálně 5 minut rychlostí přesahující 100 km/h. Právě v tomto momentu dochází k maximálnímu zvýšení teploty v oblasti výfuku. Látky zachycené v DPF filtru se díky této skutečnost začnou vypalovat, až postupně zmizí. Jestliže je už ale silně zanesen, bude zapotřebí zvolit umělé vypalování vašeho DPF filtru, jež provedou zkušení mechanici v některých specializovaných servisech. Oproti nákupu nového filtru lze ušetřit hodně peněz, které můžete využít třeba na připojištění čelního skla.

Jaká je životnost vašeho DPF filtru?

To záleží hlavně na tom, jaké vzdálenosti ve vašem autě pravidelně zdoláváte. Spodní hranice začíná na 80 000 km. Motoristé jezdící se svými dieselovými auty na dálnici mohou mít filtr klidně i 250 000 km. Vše se odvíjí od dynamiky vozu, na níž se podílí třeba bezrámová okna, anebo také od četnosti výjezdů s autem.

Napsat komentář