Vybavení na tu nejlepší dovolenou? Úvazky, karimatky a trekingové hole!

Lidí, kteří propadli túrám po horách, přibývá. Možná je to tím, že trávíme významnou část života ve městech a u počítačů, máme pak větší potřebu opět se spojit s přírodou. Jedno je ale jisté, dovolená na horách vás rozhodně nezklame. Podle toho, jak zkušení v horských túrách jste, si můžete vybrat úroveň horského putování. Nezapomeňte se na něj ale řádně vybavit.

Hory jsou zrádné, nikdy nevíte, co vás v nich potká, počasí se tam mění rychle. Pokud míříte do vyšších míst, nemůžete také tušit, zda nebudete muset překračovat sněhová pole. Co byste si tedy na takovou túru určitě měli pořídit? Začněme od základů.

S trekingovými holemi se vám půjde lépe

Někteří si trekingové hole pořizují kvůli tomu, že chtějí chůzí zhubnout – ano, doopravdy pomáhá, když pohybujete i rukama. Na horách je ale oceníte z jiného důvodu. Budete se mít o co opřít, lépe se vám půjde, udržíte rovnováhu a trošku odlehčíte unaveným nohám. Doporučujeme je začínajícím i pokročilým turistům, často je s sebou nosí i trailoví běžci.

Troufnete si přespat v horách?

Není nic krásnějšího než večer obdivovat hvězdnou oblohu daleko od světelného smogu a ráno se probudit do horské krajiny osvícené vycházejícím sluníčkem. Dávejte si však pozor na podmínky stanování, například ve většině českých hor je zakázané, můžete pouze bivakovat. Na to se vám budou hodit dobré karimatky a teplé spacáky, myslete na to, že ve vyšších polohách je k ránu opravdu chladno. Fajn je, pokud se vám podaří najít nějaký přístřešek, třeba jen dřevěný seník, abyste nemuseli ležet na studené zemi.

Objevujte hůře dostupná místa

Troufnete si na víc? Pak si pořiďte úvazky, helmy, ferratové sety a vydejte se na ferraty. Vyberete-li si ty lehčí (do obtížnosti C), nepotřebujete žádný speciální horolezecký trénink. Není však na škodu si vyzkoušet nějaké lehčí ferraty, než se vydáte do opravdových hor, abyste třeba věděli, jak se vůbec používá karabina. A kdo ví, třeba se vám aktivita tolik zalíbí, že nakonec propadnete horolezectví. To vám pak dává ještě větší možnosti dostat se na místa, kam moc turistů nemíří.

Napsat komentář