Vzkaz v lahvi: Investujte do archivního vína

Pokud něco zraje jako víno, je to známka té nejvyšší kvality. Nejde pouze o chuť, ale i do dobře uložené peníze, proto je nákup kvalitního archivního vína skvělou investicí. Může jít o symboliku, kdy si pořídíte lahvinku, která se plnila v roce vašeho narození. Znalci se orientují ale i podle lukrativnosti ročníků. Jak se v této sféře vyznat?

Archivní víno – 1963

Milujete víno, ale nejste až takoví znalci, abyste odhadli, co si máte pořídit? Pak si nechte poradit od profesionálů, kteří se vyznají ve vinicích, selekci vín apod. Archivní vína nemají vzácný profil pouze proto, že čím jsou starší, tím lepší (což nemusí ani vždy platit). Vína odrážejí i charakter místa, kde rostly hrozny. Proto je dobré, když vám poradí sommeliér, expert na vína. Jestli nevíte, kde byste ho hledali, pak se podívejte na nabídku specializovaných obchodů, které se zaměřují na archivní vína. Je nejlepší vsadit na vyhlášené vinařské oblasti, a také si zjistěte, které ročníky jsou nejlepší. Jak jsme zmínili, ne vždy platí, že čím starší tím lepší víno je. Existují roky, kdy nebyla dobrá úroda a vína nejsou příliš chutná. Také se mohlo stát, že v jistém roce nebyly ideální podmínky pro produkci vína, a proto ta, která se povedla, jsou vzácnější. Jestlipak víte, čím je specifický rok 1973?

Excelentní archivní víno 1973

Hojně diskutovaný ročník, protože představoval naděje po dlouhém období vinné neúrody. Archivní víno 1973 však poznamenaly vydatné letní deště. Ke konci sezóny ale naštěstí přišel zvrat a rok 1973 překonal předchozí ročníky. Za zmínku stojí francouzská vína ze známých vinařských oblastí, jako jsou Bordeaux, Burgundsko, Sauternes a další. Pokud preferujete ještě starší vína, doporučujeme vrátit se o 10 let zpět. Archivní víno 1963 se řadí k nejhodnotnějším ročníkům, ostatně taktéž všechny typy z počátku 60. let. Opravdu velkou nabídku kvalitních archivních vín najdete na e-shopu Wineme, kde si na své přijdou začátečníci-sběratelé i velcí milovníci vína.

Napsat komentář