Zámek Čechy pod Košířem

Klasicistní zámek se nachází na okraji obce Čechy pod Košířem v romanticky laděném parku. Budova je známa především pobytem Josefem Mánesem.

Vladykové z Hartunkova postavili zámek v roce 1583. V poslední třetině 17. století byl přestavěn rodem Skrběnší z Hřiště. Ovšem rozhodující přestavbu vzhledu hradu připisujeme hraběcímu rodu Silva-Tarroucca. Do pozdně klasicistní podoby byl přestavěn podle plánů J. E. Zernecka v letech 1839 až 1843. Barokní zahrada byla rozšířena na přírodně krajinářský park, jež navazuje na zalesněné svahy Košíře a je oživen romantickými stavbami, jako je rozhledna, skleník a zahradní domek. Tento domek sloužil Josefu Mánesovi jako atelier.

Zámek Čechy pod Košířem
Zámek Čechy pod Košířem

Ve čtyřkřídlém barokním zámku si můžeme prohlédnout expozici věnovanou malíři Josefu Mánesovi. V areálu jednoho z nejvýznamnějších parků na Moravě. Najdeme v něm dendrologicky cenné dřeviny, rybníky, malá jeskyně a byla zde vybudována i naučná stezka. Přírodní park je přístupný veřejnosti. V zámku je sídlo Dětského domova a Speciální školky od roku 2007.

Napsat komentář