Zdravá záda našich dětí

Také máte pocit, že je vaše dítě to nejkrásnější na světě? Určitě ano, jako každý správný rodič. Je vám jistě také jasné, že předpokladem pro krásu je zdraví. Kupujeme různé vitamínové přípravky, sledujeme, zda na heboučké pokožce dítěte neraší ekzém, snažíme se zkrátka všemožně.
Co ale občas unikne bedlivému oku matky, bývá vadné držení těla. Zpočátku jsou defekty neviditelné či je považujeme za momentální stav a řešíme obligátním „seď u těch úkolů rovně!“. Málokdy si ovšem zavčas uvědomíme, že již při takovýchto prvních náznacích vadného držení těla je třeba konat. Některé svalové skupiny se tím totiž soustavně oslabují či zkracují. Výsledek je nevyhnutelný – změny začínají být vidět pouhým okem, ať už jde o různá zakřivení páteři či odstávající lopatky. Dítě bývá více fyzicky unavené z aktivit, které za vyčerpávající vůbec nepovažujeme, příkladem je třeba delší sezení. Může nastat i porucha koncentrace či nepříjemné bolesti zad. Záleží do velké míry na tom, kdy začneme vadné držení těla řešit. V krajním případě může dojít k situaci, kdy svaly již nedovedou udržet páteř ve správné pozici. Poté je již odborný zásah nutný, ať již v podobě ortézy či dokonce operativního řešení. K prevenci vadného držení těla přitom není třeba žádných velkých obětí. Ideální je běžný pohyb s dostatkem různých typů aktivit, příkladem jsou obyčejné dětské hry v přírodě, turistika, plavání a další sporty. Jejich střídáním se vyhneme jednostranné zátěži, což bývá problémem u dětí provozujících vrcholově určitý druh sportu.
Máme-li přesto podezření, že páteř našeho potomka není v ideální kondici, můžeme po konzultaci s pediatrem a fyzioterapeutem jistě najít soubory cviků, díky nimž vadné držení těla dítě „odnaučíme“.

Také máte pocit, že je vaše dítě to nejkrásnější na světě? Určitě ano, jako každá správná maminka. Je vám jistě také jasné, že předpokladem pro krásu je zdraví. Kupujeme různé vitamínové přípravky, sledujeme, zda na heboučké pokožce dítěte neraší ekzém, snažíme se zkrátka všemožně. Co ale občas unikne bedlivému oku matky, bývá vadné držení těla. Zpočátku jsou defekty neviditelné či je považujeme za momentální stav a řešíme obligátním „seď u těch úkolů rovně!“.

Málokdy si ovšem zavčas uvědomíme, že již při takovýchto prvních náznacích vadného držení těla je třeba konat. Některé svalové skupiny se tím totiž soustavně oslabují či zkracují. Výsledek je nevyhnutelný – změny začínají být vidět pouhým okem, ať už jde o různá zakřivení páteři či odstávající lopatky. Dítě bývá více fyzicky unavené z aktivit, které za vyčerpávající vůbec nepovažujeme, příkladem je třeba delší sezení.

Může nastat i porucha koncentrace či nepříjemné bolesti zad. Záleží do velké míry na tom, kdy začneme vadné držení těla řešit. V krajním případě může dojít k situaci, kdy svaly již nedovedou udržet páteř ve správné pozici. Poté je již odborný zásah nutný, ať již v podobě ortézy či dokonce operativního řešení. K prevenci vadného držení těla přitom není třeba žádných velkých obětí.

Ideální je běžný pohyb s dostatkem různých typů aktivit, příkladem jsou obyčejné dětské hry v přírodě, turistika, plavání a další sporty. Jejich střídáním se vyhneme jednostranné zátěži, což bývá problémem u dětí provozujících vrcholově určitý druh sportu. Máme-li přesto podezření, že páteř našeho potomka není v ideální kondici, můžeme po konzultaci s pediatrem a fyzioterapeutem jistě najít soubory cviků, díky nimž vadné držení těla dítě „odnaučíme“.

Napsat komentář